Suprastin untuk kanak-kanak: arahan penggunaan untuk alahan (tablet, ampul), dos, ulasan, analog, harga

  • Pemakanan

Suprastin diresepkan untuk kanak-kanak kerana pelbagai reaksi alahan. Ubat ini mempunyai sedikit kontraindikasi dan jarang menyebabkan reaksi buruk. Berikut adalah arahan terperinci mengenai penggunaan Suprastin untuk kanak-kanak.

Borang pelepasan

Ubat yang dijual terdapat dalam 2 bentuk pelepasan:

  • Suntikan.
  • Tablet oral.

Suprastin tidak wujud secara berasingan untuk kanak-kanak atau orang dewasa, hanya kerana dos ubat boleh berubah bergantung pada usia.

Petunjuk

Suprastin merujuk kepada ubat-ubatan anti-alergi, oleh itu, ubat tersebut diresepkan untuk masalah kesihatan berikut:

  • demam jelatang;
  • hidung berair dan keradangan konjunktiva yang bersifat alahan;
  • penyakit serum;
  • alahan terhadap makanan, ubat-ubatan, gigitan serangga;
  • dermatitis kontak dan atopik;
  • ekzema, yang boleh menjadi akut dan kronik;
  • gatal.

Pada usia berapa kanak-kanak Suprastin?

Suprastin, tanpa mengira bentuk pelepasannya, tidak dapat diberikan kepada bayi jangka panjang dan pramatang. Ia hanya dibenarkan untuk pesakit berusia lebih dari 1 bulan..

Arahan penggunaan

Tablet mesti ditelan keseluruhan semasa makan, dengan jumlah cecair yang mencukupi.

Ubat dalam ampul disuntik secara intramuskular. Ubat ini boleh disuntik ke dalam urat hanya dalam kes yang teruk dan di bawah pengawasan doktor..

Rejimen dos untuk setiap anak dipilih secara individu, bergantung pada usia, fungsi hati dan buah pinggang:

UmurPilSuntikan
Sehingga setahunAnda perlu memberi ubat 1/4 tablet dua atau tiga kali sehari..Ubat ini disuntik secara intramuskular pada 0.25 ml.
Berumur 1-6 tahunAmbil ubat ¼ tablet tiga kali sehari atau ½ dua kali sehari.Ubat itu mesti digunakan pada otot, 0,5 ml..
Berumur 6-14 tahunAmbil 0.5 tablet dua kali hingga tiga kali sehari.Ubat disuntik ke otot dalam 0,5 atau 1 ml.
Lebih 14 tahunAnda perlu memberi ubat 1 tablet tiga kali hingga empat kali sehari..Ubat itu mesti disuntik ke dalam otot dalam 1 atau 2 ml.

Sekiranya ubat itu diterima dengan baik, maka dosnya dapat ditingkatkan secara beransur-ansur. Dos tertinggi tidak boleh melebihi 2 mg per kg berat badan.

Untuk disfungsi hati dan ginjal, doktor boleh mengurangkan dos ubat.

Kontraindikasi

Suprastin tidak dibenarkan untuk kanak-kanak sekiranya terdapat patologi berikut:

  • alahan terhadap komposisi ubat;
  • serangan asma bronkial akut.

Dengan berhati-hati, ubat itu harus diresepkan kepada kanak-kanak jika mereka mempunyai penyakit berikut:

  1. disfungsi hati dan buah pinggang;
  2. tekanan intraokular tinggi;
  3. kelewatan kencing;
  4. penyakit jantung dan vaskular.

Kesan sampingan

Ubat Suprastin pada kanak-kanak boleh menyebabkan reaksi yang tidak diingini berikut:

  • kegelisahan berlebihan, mengantuk, keletihan, sakit kepala, gemetar bahagian tubuh tertentu, euforia;
  • kekurangan atau peningkatan selera makan, ketidakselesaan perut, mulut kering, loya, muntah, senak, pengekalan najis, sakit perut;
  • hipotensi, peningkatan kadar denyutan jantung, gangguan irama jantung;
  • kelemahan otot;
  • penurunan jumlah semua unsur darah;
  • glaukoma;
  • alergi foto;
  • pengekalan kencing.

Sekiranya dos terapeutik ubat terlampaui, tanda-tanda keracunan mungkin berlaku, seperti:

  • masalah dengan penyelarasan;
  • halusinasi;
  • sawan;
  • pergerakan sukarela patologi;
  • ataksia;
  • kegelisahan.

Pada bayi, overdosis dapat ditunjukkan dengan gejala berikut:

  • kekeringan di mulut;
  • peningkatan kadar jantung;
  • kegelisahan;
  • kesukaran membuang air kecil;
  • pengujaan;
  • kemerahan muka;
  • kenaikan suhu;
  • koma;
  • murid diluaskan.

Sekiranya kanak-kanak mempunyai tanda-tanda overdosis kerana mengambil ubat di dalam dan tidak lebih dari 12 jam berlalu sejak keracunan, maka mangsa dianjurkan untuk membilas perut. Anda boleh memberinya penjerap, contohnya, Smecta, Neosmectin, Enterosgel.

Sekiranya berlaku overdosis, pastikan anda mendapatkan bantuan kecemasan. Penawar keracunan antihistamin tidak diketahui, oleh itu rawatan simptomatik ditetapkan.

Kos Suprastin bergantung pada bentuk pelepasan, jumlah tablet dalam bungkusan, margin farmasi. Harga anggaran ubat adalah seperti berikut:

Bentuk dosHarga dalam rubel
20 tablet114
40 tablet228
5 ampul126

Analog

Terdapat analog Suprastin yang dijual:

Apa yang lebih baik Tavegil atau Suprastin?

Tavegil adalah ubat Switzerland yang terdapat dalam pil dan suntikan. Kesannya berkembang, dan juga dari Suprastin, dalam setengah jam dan berlangsung hingga 8, dan pada beberapa pesakit, hingga 12 jam. Ia mempunyai kesan sedatif yang kurang jelas. Tetapi di sisi lain, Tavegil mempunyai lebih banyak kontraindikasi, ubat Swiss tidak mungkin berlaku sekiranya terdapat alergi terhadap komponennya, patologi saluran pernafasan bawah. Dilarang meresepkannya kepada pesakit yang menerima rawatan dengan MAO inhibitor. Tablet Tavegil tidak boleh digunakan untuk pesakit di bawah 6 tahun, hanya kanak-kanak berusia lebih dari satu tahun yang dibenarkan memasukkannya ke dalam otot, dan orang berusia lebih dari 18 tahun dapat menggunakannya dalam urat.

Apa yang lebih baik Loratadin atau Suprastin untuk kanak-kanak?

Loratadine dihasilkan oleh beberapa syarikat dalam bentuk tablet, larutan, sirap. Ia lebih baik ditoleransi oleh pesakit daripada Suprastin, mempunyai kesan yang lebih lama, yang membolehkannya diminum sekali sehari. Tetapi Loratadin dikontraindikasikan pada bayi pada tahun pertama kehidupan..

Apa yang lebih baik untuk kanak-kanak Cetrin atau Suprastin?

Cetrin boleh didapati dalam bentuk tablet, sirap dan titisan. Dalam bentuk dos yang sesuai, ia boleh diambil oleh bayi lebih dari enam bulan. Cetrin cenderung menyebabkan rasa mengantuk daripada Suprastin. Ia mempunyai kesan yang berpanjangan. Tetapi ini tidak bermaksud bahawa Cetrin lebih baik, kerana ia juga mempunyai kontraindikasi. Tidak boleh diminum dengan intoleransi terhadap komposisinya, penyakit ginjal, apabila kadar penapisan glomerular kurang dari 10 ml per minit.

Apa yang lebih baik untuk memberi anak Zodak atau Suprastin?

Zodak dihasilkan di Republik Czech. Di farmasi, ubat ini terdapat dalam bentuk titisan dan tablet. Yang pertama dibenarkan dari tahun, dan yang kedua hanya dari 6 tahun. Zodak lebih baik diterima oleh pesakit, ia mempunyai kesan yang lebih tahan lama, yang membolehkan anda meminumnya hanya sekali sehari. Tetapi ini tidak bermakna dia lebih baik, kerana dia juga mempunyai kontraindikasi, dan dia dapat memprovokasi kesan sampingan, termasuk yang mengancam nyawa, seperti anafilaksis, penurunan jumlah platelet, pemikiran untuk bunuh diri.

Apa yang lebih baik Zyrtec atau Suprastin?

Zyrtec boleh didapati secara komersial dalam bentuk tablet dan titisan untuk pentadbiran oral. Dalam bentuk dos cecair, ia boleh digunakan untuk kanak-kanak yang berumur 6 bulan. Zyrtec tidak boleh diminum dengan intoleransi terhadap komponennya, disfungsi buah pinggang yang teruk. Berbanding dengan Suprastin, Zyrtec hanya boleh diminum 24 jam sekali, tetapi ini tidak bermakna ia lebih baik, kerana boleh menimbulkan kesan sampingan yang serius.

Doktor harus memutuskan antihistamin mana yang terbaik untuk kanak-kanak tertentu. Biasanya, apabila diperlukan untuk menghentikan alergi dengan cepat, Suprastin diresepkan, dan jika kemasukan jangka panjang diperlukan, Loratadin, Tsetrin, Zirtek atau Zodak diresepkan.

Ulasan

Pendapat ibu bapa

Di Internet, anda boleh mendapatkan banyak ulasan positif daripada ibu bapa mengenai antihistamin. Mereka menyukai perkara berikut mengenai ubat ini:

  • ia membantu dengan cepat;
  • murah;
  • praktikal tidak mempunyai kontraindikasi.

Ulasan negatif dari ibu bapa dikaitkan dengan fakta bahawa ubat tersebut menyebabkan rasa mengantuk, mulut kering dan sebilangan reaksi lain yang tidak diingini. Selain itu, tidak setiap anak terpaksa meminum pil, dan suntikannya menyakitkan..

Ulasan Dr. Komarovsky

Evgeny Olegovich mempunyai sikap yang baik terhadap Suprastin, kerana ubat ini telah lama digunakan dan telah dipelajari dengan baik. Tetapi dia percaya bahawa hanya seorang doktor yang harus menetapkan antihistamin. Sekiranya diketahui alergi kanak-kanak itu, maka, jika boleh, pakar pediatrik terkenal mengesyorkan tidak mengecualikan hubungan alergen dengan pesakit.

Ejen anti-alergi hanya boleh diresepkan oleh doktor yang akan memberitahu anda berapa banyak Suprastin yang boleh diberikan kepada anak.

Suprastin

Suprastin: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Suprastin

Kod ATX: R06AC03

Bahan aktif: Chloropyramine (Chloropyramine)

Pengeluar: EGIS Pharmaceuticals PLC (Hungary)

Penerangan dan kemas kini gambar: 19.10.2018

Harga di farmasi: dari 114 rubel.

Suprastin - ubat anti-alergi, penyekat reseptor histamin H1.

Bentuk dan komposisi pelepasan

  • penyelesaian untuk pentadbiran intravena (intravena) dan intramuskular (intramuskular): cecair jernih tanpa warna dengan bau tertentu yang lemah (masing-masing 1 ml dalam ampul dengan cincin kod merah gelap dan titik putus; dalam jalur lepuh, masing-masing 5 ampul; dalam kotak kadbod 1 atau 2 bungkusan);
  • tablet: berbentuk cakera, chamfered, dengan terukir SUPRASTIN di satu sisi, dan berisiko di sisi lain; warna dari putih keabu-abuan ke putih, hampir tidak berbau (10 pcs. dalam lepuh, dalam kotak kadbod 2 lepuh; 20 pcs. dalam botol kaca gelap, dalam kotak kadbod 1 botol).

1 ampul dengan larutan mengandungi:

  • bahan aktif: chloropyramine hydrochloride - 20 mg;
  • komponen tambahan: air untuk suntikan.

1 tablet mengandungi:

  • bahan aktif: chloropyramine hidroklorida - 25 mg;
  • komponen tambahan: gelatin, asid stearat, pati natrium karboksimetil (jenis A), pati kentang, talc, monohidrat laktosa.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Chloropyramine hidroklorida adalah analog klorin dari tripelenamine (pyribenzamine), ia adalah ubat antihistamin klasik dari kumpulan antihistamin etilenediamin. Ia mempunyai kesan antihistamin dan m-antikolinergik, mempunyai kesan antiemetik, antispasmodik sederhana dan antikolinergik periferal.

Apabila ubat diambil secara dalaman, kesan terapi chloropyramine berkembang dalam masa 15-30 minit, mencapai maksimum dalam satu jam pertama selepas pentadbiran dan berlangsung sekurang-kurangnya 3-6 jam.

Farmakokinetik

  • penyerapan: chloropyramine hidroklorida selepas pemberian oral hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrousus (GIT);
  • pengedaran dan metabolisme: bahan tersebut disebarkan dengan baik ke seluruh sistem dan organ, termasuk sistem saraf pusat (CNS) dan dimetabolisme secara meluas melalui sistem enzim hepatik;
  • perkumuhan: Suprastin diekskresikan terutamanya oleh buah pinggang; pada kanak-kanak, kadar penghapusan ubat lebih tinggi daripada pada orang dewasa.

Petunjuk untuk digunakan

  • penyakit serum;
  • alahan makanan dan ubat;
  • gatal-gatal;
  • konjungtivitis;
  • rhinitis alahan bermusim dan abadi;
  • dermatitis kontak;
  • ekzema dalam kursus akut dan kronik;
  • tindak balas alahan terhadap gigitan serangga;
  • kulit gatal;
  • dermatitis atopik;
  • Edema Quincke (angioedema) - untuk penyelesaian, tablet dalam keadaan ini hanya digunakan sebagai bahan tambahan.

Kontraindikasi

  • serangan akut asma bronkial;
  • kekurangan laktase, intoleransi laktosa, sindrom malabsorpsi glukosa-galaktosa (tablet, kerana 1 keping mengandungi 116 mg laktosa);
  • tempoh kehamilan dan penyusuan (penyusuan susu ibu);
  • umur hingga 3 tahun (tablet);
  • tempoh neonatal (bayi jangka panjang dan pramatang);
  • hipersensitiviti terhadap sebarang komponen ubat.

Kontraindikasi relatif (memerlukan berhati-hati): glaukoma penutupan sudut, pengekalan kencing dan hiperplasia prostat, disfungsi hati / ginjal, penyakit kardiovaskular, usia tua.

Arahan penggunaan Suprastin: kaedah dan dos

Pil

Tablet suprastin diambil secara lisan serentak dengan pengambilan makanan, jangan mengunyah dan minum air secukupnya.

  • kanak-kanak berumur 3-6 tahun: ½ setiap satu. (12.5 mg) 2 kali sehari;
  • kanak-kanak berumur 6-14 tahun: ½ setiap satu. (12.5 mg) 2-3 kali sehari;
  • kanak-kanak berumur lebih dari 14 tahun dan pesakit dewasa: 1 pc. (25 mg) 3-4 kali sehari; dos harian - 75-100 mg.

Sekiranya pesakit tidak mempunyai kesan sampingan, dos dapat ditingkatkan secara beransur-ansur, tetapi dos harian maksimum tidak boleh melebihi 2 mg / kg berat badan..

Kursus terapi bergantung kepada gejala penyakit, jangka masa dan kursus klinikalnya.

Penyelesaian untuk pentadbiran intramuskular dan intravena

Suprastin dalam bentuk larutan diberikan secara intravena dan intramuskular. Ubat ini disuntik ke dalam urat hanya dalam kes kecemasan, selalu di bawah pengawasan pakar.

Dos awal Suprastin yang disyorkan untuk kanak-kanak:

  • 1–12 bulan: ¼ ampul (0.25 ml) IM;
  • 1–6 tahun: ½ ampul (0.5 ml) IM;
  • 6-14 tahun: ½ - 1 ampul (0.5-1 ml) IM.

Bagi pesakit dewasa, ubat ini disarankan untuk diberikan secara intravena, dalam dos harian 1-2 ampul (1-2 ml). Sekiranya alergi teruk, rawatan harus dimulakan dengan suntikan ubat intravena yang perlahan dan perlahan, meneruskan terapi dengan suntikan intramuskular atau mengambil tablet.

Ia dibenarkan untuk meningkatkan dos di bawah kawalan kesan sampingan yang diperhatikan dan tindak balas pesakit, tetapi tidak lebih dari 2 mg / kg berat badan.

Kesan sampingan

Kesan sampingan biasanya sangat jarang berlaku dan hilang sendiri setelah pengambilan ubat:

  • sistem hematopoietik: sangat jarang - agranulositosis, leukopenia, anemia hemolitik, perubahan lain dalam komposisi selular darah;
  • sistem saraf pusat dan periferal: keletihan, mengantuk, pening, gegaran, pergolakan saraf, euforia, sakit kepala, sawan, ensefalopati;
  • organ penglihatan: penglihatan kabur, peningkatan tekanan intraokular, glaukoma;
  • sistem kardiovaskular: takikardia, penurunan tekanan darah (BP), aritmia (hubungan langsung kesan sampingan ini dengan ubat tidak selalu terbukti);
  • sistem pencernaan: mulut kering, ketidakselesaan perut, mual / muntah, sembelit, cirit-birit, kehilangan atau peningkatan selera makan, sakit di kawasan epigastrik;
  • sistem kencing: pengekalan kencing, kesukaran membuang air kecil;
  • sistem muskuloskeletal: kelemahan otot;
  • tindak balas lain: fotosensitiviti, hipersensitiviti.

Sekiranya ada kesan di atas muncul, atau reaksi negatif yang lain berlaku, ubat harus terganggu dan segera dapatkan nasihat perubatan.

Berlebihan

Gejala overdosis chloropyramine hidroklorida adalah: kegelisahan, gangguan koordinasi pergerakan, kejang, ataksia, athetosis, halusinasi. Pada kanak-kanak kecil: mulut kering, kegelisahan, kegelisahan, murid dilatasi tetap, takikardia sinus, pembilasan muka, demam, pengekalan kencing, koma. Pada orang dewasa: pembilasan muka dan demam berlaku secara sporadis, diikuti dengan kejang, kemurungan postconvulsive, dan koma..

Untuk merawat keadaan (apabila ubat diambil dalam jangka waktu tidak lebih dari 12 jam), lavage gastrik dilakukan, dengan mengambil kira kesan antikolinergik dan tindakan antiemetik Suprastin. Pentadbiran karbon aktif ditetapkan, kawalan pernafasan dan parameter tekanan darah, terapi simptomatik dijalankan. Sekiranya perlu, langkah-langkah resusitasi diambil. Tidak ada data mengenai penawar khusus untuk chloropyramine.

arahan khas

Mengambil Suprastin dengan ubat ototoksik dapat menyembunyikan tanda-tanda awal kesan negatifnya terhadap pendengaran dan fungsi alat vestibular.

Pesakit dengan penyakit hati dan ginjal mungkin perlu menyesuaikan dos ubat ke bawah, oleh itu, doktor harus dimaklumkan mengenai kehadiran kekurangan buah pinggang / hati.

Semasa mengambil ubat pada waktu malam, gejala esofagitis refluks mungkin meningkat.

Semasa terapi dengan Suprastin, anda harus menahan diri dari minum minuman beralkohol, kerana chloropyramine dapat meningkatkan kesan etanol pada sistem saraf pusat.

Penggunaan antihistamin jangka panjang boleh menyebabkan gangguan pada sistem hematopoietik, seperti agranulositosis, anemia hemolitik, leukopenia, trombositopenia. Sekiranya terdapat peningkatan suhu pesakit yang tidak dapat dijelaskan semasa penggunaan Suprastin yang berpanjangan, pemerhatian terhadap pucat kulit, penyakit kuning, laringitis, ulserasi di mulut, penampilan hematoma, pendarahan yang tidak biasa dan berpanjangan, perlu dilakukan ujian darah klinikal yang diperpanjang untuk menentukan jumlah elemen yang terbentuk. Apabila formula darah berubah, menurut hasil ujian, ubat itu dihentikan.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme yang kompleks

Suprastin, terutama pada awal perjalanan rawatan, dapat menyebabkan peningkatan keletihan, mengantuk, pening, dan oleh itu pada masa ini dilarang melakukan semua jenis pekerjaan yang berkaitan dengan peningkatan risiko kemalangan, termasuk memandu kenderaan. Tempoh tempoh awal dan tahap sekatan bekerja dengan mesin dan mekanisme yang kompleks ditentukan oleh doktor untuk setiap pesakit secara individu.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Oleh kerana kurangnya kajian klinikal mengenai penggunaan antihistamin semasa kehamilan, penggunaan Suprastin oleh wanita hamil, terutama pada trimester pertama dan pada bulan terakhir, hanya mungkin dilakukan sekiranya potensi manfaat bagi ibu melebihi risiko yang mungkin timbul pada janin.

Sekiranya ubat mesti digunakan semasa menyusui, penyusuan susu ibu harus ditangguhkan.

Penggunaan pediatrik

Penyelesaian suprastin dikontraindikasikan untuk digunakan pada anak-anak (termasuk bayi pramatang) selama tempoh neonatal, dari kelahiran hingga 28 hari.

Dadah dalam bentuk tablet dilarang memberi Suprastin kepada kanak-kanak di bawah usia 3 tahun.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Ubat ini digunakan dengan berhati-hati sekiranya gangguan fungsi ginjal. Mungkin perlu mengubah rejimen dan mengurangkan dosis, kerana kloropiramina diekskresikan terutamanya oleh buah pinggang.

Untuk pelanggaran fungsi hati

Menurut arahan, Suprastin digunakan dengan berhati-hati sekiranya berlaku disfungsi hati. Pengurangan dos mungkin diperlukan kerana penurunan metabolisme penyakit hati.

Gunakan pada orang tua

Pesakit tua dan lemah harus menggunakan Suprastin dengan sangat berhati-hati, kerana antihistamin pada pesakit ini lebih sering menyebabkan kesan sampingan seperti pening dan mengantuk.

Interaksi dadah

  • barbiturat, M-antikolinergik, analgesik opioid: chloropyramine meningkatkan kesannya;
  • perencat monoamine oxidase (MAO): dapat meningkatkan dan memanjangkan kesan antikolinergik chloropyramine;
  • ubat ototoksik: chloropyramine boleh menutupi tanda-tanda ototoksisiti.

Antihistamin, termasuk Suprastin, dapat memutarbelitkan hasil ujian alergi kulit, jadi anda harus berhenti menggunakannya beberapa hari sebelum ujian yang dirancang.

Analog

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu 15-25 ° C. Jauhi dari kanak-kanak.

Hayat rak - 5 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Penyelesaian untuk pentadbiran i / v dan i / m dikeluarkan dengan preskripsi.

Tablet suprastin dikeluarkan tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Suprastin

Menurut ulasan, Suprastin adalah ubat berpatutan yang sangat berkesan yang boleh diterima dengan baik dan menunjukkan aktiviti antihistamin yang tinggi pada orang dewasa dan kanak-kanak. Tablet digunakan secara meluas untuk rawatan alahan rhinoconjunctivitis bermusim dan abadi, urtikaria, dermatitis atopik, eksim, gatal-gatal pelbagai etiologi.

Penyelesaian suprastin telah terbukti dengan baik dalam rawatan keadaan yang memerlukan rawatan kecemasan.

Harga Suprastin di farmasi

Harga suprastin:

  • tablet, 20 pcs. dalam pakej - dari 110 rubel;
  • penyelesaian 10 ampul setiap bungkusan - dari 150 rubel.

Tablet suprastin - arahan penggunaan

Nombor pendaftaran:

Nama dagangan:

Nama bukan hak milik antarabangsa:

Bentuk dos:

Komposisi:

Penerangan

Tablet putih atau kelabu putih dalam bentuk cakera serong, dengan ukiran "SUPRASTIN" di satu sisi tablet dan tanda di sisi lain, tanpa bau atau hampir tidak berbau.

Kumpulan farmakoterapi:

Kod ATX: R06AC03

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Chloropyramine, analog klorinasi tripelenamine (pyribenzamine), adalah antihistamin klasik yang tergolong dalam kumpulan antihistamin etilenediamin.
Penyekat reseptor H1-histamin, mempunyai tindakan antihistamin dan m-antikolinergik, mempunyai kesan antiemetik, aktiviti antikolinergik antispasmodik dan periferal sederhana.

Farmakokinetik

Apabila diambil secara lisan, ia hampir diserap sepenuhnya dari saluran gastrointestinal (GIT).
Kesan terapeutik chloropyramine berkembang dalam masa 15 hingga 30 minit selepas pengingesan, mencapai maksimum dalam satu jam pertama setelah pengingesan dan berlangsung sekurang-kurangnya 3 hingga 6 jam. Terdistribusi dengan baik di dalam badan, termasuk sistem saraf pusat (CNS). Ia dimetabolisme secara meluas di hati. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang. Pada kanak-kanak, penghapusan ubat lebih cepat daripada pada pesakit dewasa.

Petunjuk

Urtikaria, angioedema (angioedema), penyakit serum, rhinitis alergi musiman dan abadi, konjungtivitis, dermatitis kontak, pruritus, eksim akut dan kronik, dermatitis atopik, alahan makanan dan ubat, reaksi alahan terhadap gigitan serangga. - hipersensitiviti terhadap komponen ubat

Kontraindikasi

  • serangan asma bronkial akut
  • bayi baru lahir (jangka masa penuh dan pramatang)
  • kehamilan
  • tempoh penyusuan

Dengan berhati-hati

Glaukoma penutupan sudut, pengekalan kencing, hiperplasia prostat, gangguan fungsi hati dan / atau buah pinggang, penyakit kardiovaskular, pesakit tua.

Kehamilan dan penyusuan

Kaedah pentadbiran dan dos:

Dewasa: melantik 1 tablet 3-4 kali sehari (75-100 mg sehari).

Kanak-kanak:
Pada usia 1 hingga 12 bulan: 1/4 tablet (6.5 mg) 2-3 kali sehari (dalam bentuk serbuk bersama dengan makanan bayi);
Pada usia 1 hingga 6 tahun: 1/4 tablet 3 kali sehari atau 1/2 tablet 2 kali sehari;
Umur 6 hingga 14: 1/2 tablet (12.5 mg) 2-3 kali sehari.
Dos dapat ditingkatkan secara beransur-ansur dengan tidak adanya kesan sampingan pada pesakit, tetapi dos maksimum tidak boleh melebihi 2 mg / kg berat badan.

Kumpulan pesakit khas

Pesakit tua, kurus
ubat lebih cenderung menyebabkan kesan sampingan (pening, mengantuk).

Pesakit dengan fungsi hati yang terganggu:
pengurangan dos mungkin diperlukan kerana penurunan metabolisme komponen aktif ubat dalam penyakit hati.

Pesakit dengan fungsi buah pinggang terjejas:
mungkin perlu mengubah rejimen pengambilan ubat dan mengurangkan dos kerana komponen aktif diekskresikan melalui buah pinggang.

Kesan sampingan

Dari sisi sistem saraf pusat:
mengantuk, keletihan, pening, pergolakan saraf, gegaran, sakit kepala, euforia.

Dari saluran gastrousus:
ketidakselesaan perut, mulut kering, mual, muntah, cirit-birit, sembelit, kehilangan atau peningkatan selera makan, sakit di bahagian atas perut.

Di bahagian sistem kardiovaskular:
menurunkan tekanan darah, takikardia, aritmia. Hubungan langsung dari kesan sampingan ini dengan pengambilan ubat tidak selalu terjalin..

Dari sistem hematopoietik:
sangat jarang berlaku: leukopenia, agranulositosis.

Lain-lain: kesukaran membuang air kecil, kelemahan otot, peningkatan tekanan intraokular, kepekaan fotosensitif.

Sekiranya terdapat kesan di atas, anda harus berhenti mengambil ubat dan segera berjumpa doktor.

Berlebihan

Gejala: halusinasi, kegelisahan, ataksia, gangguan koordinasi pergerakan, athetosis, kejang. Pada kanak-kanak kecil, kegelisahan, kegelisahan, mulut kering, murid melebar tetap, pembilasan muka, takikardia sinus, pengekalan kencing, demam, koma. Pada orang dewasa, demam dan kemerahan muka diperhatikan sekejap-sekejap, setelah tempoh kegembiraan, kejang dan kemurungan pasca-kejang, koma mengikuti.

Rawatan: dalam tempoh hingga 12 jam setelah mengambil ubat, perlu dilakukan pembasuhan gastrik (perlu diingat bahawa kesan antikolinergik ubat mencegah pengosongan gastrik). Penggunaan karbon aktif juga ditunjukkan. Ia perlu untuk mengawal parameter tekanan darah dan pernafasan. Terapi simptomatik. Langkah-langkah pemulihan. Tidak ada penawar khusus yang diketahui.

Interaksi dengan produk ubat lain

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati dengan: ubat penenang, penenang, analgesik, perencat MAO, antidepresan trisiklik, atropin dan / atau simpatolitik, kerana kesan ubat ini dapat meningkat dengan penggunaan serentak.

arahan khas

Setiap tablet mengandungi 116 mg laktosa monohidrat. Jumlah ini boleh menyebabkan reaksi yang tidak diingini pada pesakit dengan kekurangan laktosa atau gangguan metabolik yang jarang berlaku - galaktosemia atau sindrom malabsorpsi glukosa / galaktosa. Apabila digabungkan dengan ubat ototoksik, Suprastin ® dapat menutupi tanda-tanda awal keracunan.

Penyakit hati dan ginjal mungkin memerlukan perubahan (penurunan) dalam dos ubat, yang berkaitan dengan mana pesakit harus memberitahu dokter tentang kehadiran penyakit hati atau ginjal. Mengambil ubat pada waktu malam dapat meningkatkan gejala esofagitis refluks. Suprastin dapat meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat, oleh itu, semasa mengambil ubat Suprastin, alkohol harus dielakkan.

Pengurusan pengangkutan dan jentera

Ubat ini, terutama pada masa awal rawatan, dapat menyebabkan rasa mengantuk, keletihan dan pening. Oleh itu, dalam jangka waktu awal, yang durasinya ditentukan secara individu, dilarang memandu kenderaan atau melakukan kerja yang berkaitan dengan peningkatan risiko kemalangan. Selepas itu, doktor mesti menentukan tahap larangan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme untuk setiap pesakit secara individu.

Borang pelepasan:

Tablet 25 mg. 20 tablet dalam botol kaca coklat dengan penutup PE.
Botol itu dibungkus dalam kotak kadbod berserta arahan untuk penggunaan perubatan. Atau 10 tablet dalam lepuh.
2 lepuh dibungkus dalam kotak kadbod berserta arahan untuk penggunaan perubatan.
20 tablet setiap lepuh. 1 lepuh dibungkus dalam kotak kadbod berserta arahan untuk penggunaan perubatan.

Keadaan simpanan:

Jangka hayat:

Syarat pengeluaran dari farmasi:

Pengilang

EJIS Tumbuhan Farmaseutikal CJSC
1106 Budapest, st. Keresturi, 30-38 HUNGARY
Pejabat perwakilan CJSC "EGIS kilang farmasi"
(Hungary) Moscow
121108, Moscow, st. Ivana Franko, 8.

* Sekiranya terdapat pembungkusan dan pembungkusan ubat di Rusia, ini juga ditunjukkan:

Dipakejkan, dibungkus:
Serdix LLC
Rusia, 142150 wilayah Moscow.,
Daerah Podolsk, kampung Sofyino, bldg. 1/1.

Arahan penggunaan Suprastin ® (Suprastin ®)

Pemegang Kebenaran Pemasaran:

Dihasilkan oleh:

Pembungkusan dan pembungkusan:

Pembungkusan, pembungkusan dan pengeluaran kawalan kualiti:

Kenalan untuk pertanyaan:

Bentuk dos

pendaftaran No: P N012426 / 02 mulai 31.08.10 - Tarikh pendaftaran semula: 17.04.17
Suprastin ®
pendaftaran No: P N012426 / 01 dari 23.08.10 - Tarikh pendaftaran semula tanpa had: 15.01.18

Bentuk pelepasan, pembungkusan dan komposisi ubat Suprastin ®

Tablet putih atau kelabu putih, dalam bentuk cakera serong, dengan ukiran "SUPRASTIN" di satu sisi dan garis di sisi lain, tanpa atau hampir tidak berbau.

1 tab.
chloropyramine hidroklorida25 mg

Eksipien: laktosa monohidrat - 116 mg, pati kentang - 40 mg, natrium karboksimetil kanji - 6 mg, talc - 6 mg, gelatin - 4 mg, asid stearat - 3 mg.

10 keping. - lepuh (2) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (4) - bungkusan kadbod.
20 keping. - lepuh (1) - bungkusan kadbod.
20 keping. - botol kaca coklat (1) dengan penutup PE - bungkusan kadbod.

Penyelesaian untuk pentadbiran intravena dan intramuskular adalah telus, tidak berwarna, berair, dengan bau ciri yang lemah.

1 amp.
chloropyramine hidroklorida20 mg

Eksipien: air d / i - hingga 1 ml.

1 ml - ampul dengan titik putus dan cincin kod merah gelap (5) - pek sel berkontur (1) - pek kadbod.
1 ml - ampul dengan titik putus dan cincin kod merah gelap (5) - pek sel berkontur (2) - pek kadbod.

kesan farmakologi

Chloropyramine hydrochloride - analog klorinasi dari tripelenamine (pyribenzamine) - adalah antihistamin generasi pertama yang tergolong dalam kumpulan antihistamin etilenediamin.

Penyekat reseptor histamin H 1, mempunyai kesan antihistamin dan m-antikolinergik, mempunyai kesan antiemetik, aktiviti antikolinergik antispasmodik dan periferal sederhana.

Kesan terapeutik chloropyramine (dalam bentuk tablet) berkembang dalam masa 15-30 minit selepas pengambilan, mencapai maksimum dalam satu jam pertama setelah pengambilan dan berlangsung sekurang-kurangnya 3-6 jam.

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, chloropyramine hidroklorida hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrousus.

Pembahagian dan metabolisme

Sebarkan dengan baik di dalam badan, termasuk sistem saraf pusat. Ia dimetabolisme secara meluas di hati.

Diekskresikan terutamanya oleh buah pinggang sebagai metabolit.

Farmakokinetik dalam keadaan klinikal khas

Pada kanak-kanak, penghapusan ubat lebih cepat daripada pada orang dewasa..

Pada pesakit dengan fungsi hati yang terganggu, metabolisme kloropiramina dikurangkan, oleh itu, dos Suprastin ® dapat dikurangkan.

Pada pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu, perkumuhan bahan aktif dikurangkan, oleh itu dos Suprastin ® dapat dikurangkan.

Petunjuk ubat Suprastin ®

  • gatal-gatal;
  • penyakit serum;
  • rhinitis alahan bermusim dan abadi;
  • konjungtivitis alahan;
  • dermatitis kontak;
  • kulit gatal;
  • eksim akut dan kronik;
  • dermatitis atopik;
  • alahan makanan dan ubat;
  • tindak balas alahan terhadap gigitan serangga;
  • edema angioneurotic (edema Quincke) - untuk penyelesaian.
Buka senarai kod ICD-10
Kod ICD-10Petunjuk
H10.1Konjungtivitis atopik (alahan) akut
J30.1Rinitis alergi kerana debunga
J30.3Rinitis alergi lain (rhinitis alergi perennial)
L20.8Dermatitis atopik lain (neurodermatitis, eksim)
L23Dermatitis kontak alahan
L24Dermatitis sentuhan perengsa sederhana
L28.0Lichen simplex kronik (neurodermatitis terhad)
L29Gatal-gatal
L30.0Ekzema duit syiling
L50Gatal-gatal
T14.0Trauma dangkal ke kawasan badan yang tidak ditentukan (termasuk lelasan, lebam, kekejangan, hematoma, gigitan serangga yang tidak berbisa)
T78.1Manifestasi lain dari reaksi patologi terhadap makanan
T78.3Edema angioneurotic (edema Quincke)
T80.6Reaksi serum lain
T88.7Reaksi patologi yang tidak dinyatakan terhadap ubat atau ubat

Rejimen dos

Tablet harus diambil secara oral dengan makanan, tanpa mengunyah dan minum banyak air..

Dewasa: melantik 25 mg (1 tab.) 3-4 kali / hari (75-100 mg / hari).

pada usia 3 hingga 6 tahun, lantik 1/2 tab. (12.5 mg) 2 kali / hari, dos harian - 25 mg;

pada usia 6 hingga 14 tahun - 1/2 tab. (12.5 mg) 2-3 kali / hari, dos harian - 25-37.5 mg;

pada usia 14 hingga 18 tahun - 1 tab. (25 mg) 3-4 kali / hari, dos harian - 75-100 mg.

Dos untuk kanak-kanak dapat ditingkatkan secara beransur-ansur dengan tidak adanya kesan sampingan pada pesakit, tetapi dos maksimum tidak boleh melebihi 2 mg / kg berat badan.

Tempoh rawatan bergantung kepada sifat, gejala penyakit, tahap manifestasi mereka, jangka masa dan perjalanan penyakit.

Penyelesaian untuk pentadbiran intramuskular dan intravena

Suntikan IV digunakan hanya dalam kes teruk akut di bawah pengawasan perubatan.

Bagi orang dewasa, dos harian yang disyorkan ialah 1-2 ml (1-2 ampul) IM.

Dos permulaan berikut disyorkan untuk kanak-kanak:

UmurDos
dari 1 hingga 12 bulan0,25 ml (1/4 ampul) i / m
dari 1 hingga 6 tahun0.5 ml (1/2 ampul) i / m
dari 6 hingga 14 tahun0,5-1 ml (1 / 2-1 ampul) i / m

Dos untuk kanak-kanak dapat ditingkatkan dengan berhati-hati bergantung pada tindak balas pesakit dan kesan sampingan yang diperhatikan. Walau bagaimanapun, dos tidak boleh melebihi 2 mg / kg berat badan..

Dalam alahan yang teruk, rawatan harus dimulakan dengan suntikan intravena yang perlahan, diikuti dengan suntikan intramuskular atau pemberian oral.

Kumpulan pesakit khas

Pesakit tua dan pesakit dengan berat badan yang teruk: penggunaan ubat Suprastin® memerlukan perawatan khusus, kerana pada pesakit ini, antihistamin lebih cenderung menyebabkan kesan sampingan (pening, mengantuk, penurunan tekanan darah).

Pesakit dengan fungsi hati yang terganggu: pengurangan dos mungkin diperlukan kerana penurunan metabolisme komponen aktif ubat dalam penyakit hati.

Pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu: mungkin perlu mengubah rejimen ubat dan mengurangkan dos kerana fakta bahawa komponen aktif diekskresikan terutamanya oleh buah pinggang.

Kesan sampingan

Kesan sampingan biasanya sangat jarang, sementara dan hilang setelah pengambilan ubat.

Kesan sampingan ditunjukkan mengikut kerosakan organ dan sistem organ dalam urutan Kamus Perubatan untuk Tindakan Regulasi (MedDRA).

Tidak ada kajian klinikal untuk menentukan kekerapan tindak balas buruk.

Dari sisi darah dan sistem limfa: leukopenia, agranulositosis, anemia hemolitik dan perubahan lain dalam komposisi sel darah (contohnya, trombositopenia dengan penggunaan ubat yang berpanjangan).

Dari sistem imun: reaksi alahan.

Dari sistem saraf: mengantuk, keletihan, pening dengan sensasi putaran (vertigo), kegembiraan saraf, ataksia, gegaran, sakit kepala, euforia, kejang, ensefalopati.

Dari sisi organ penglihatan: penglihatan kabur, serangan glaukoma, peningkatan tekanan intraokular.

Dari sistem kardiovaskular: penurunan tekanan darah, takikardia, aritmia.

Dari saluran gastrousus: ketidakselesaan perut, mulut kering, mual, muntah, cirit-birit, sembelit, kehilangan atau peningkatan selera makan, sakit di bahagian atas perut.

Dari sistem muskuloskeletal: myopathy.

Dari sistem kencing: kesukaran membuang air kecil, pengekalan kencing.

Pada bahagian kulit dan tisu subkutan: kepekaan fotosensitif.

Sekiranya terdapat kesan di atas, pesakit harus berhenti mengambil ubat dan segera berjumpa doktor.

Laporan kesan sampingan

Sekiranya pesakit mengetahui kesan sampingan di atas, atau bertambah buruk, atau kesan sampingan lain berlaku, dia harus memaklumkannya kepada doktor..

Kontraindikasi untuk digunakan

  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat;
  • serangan akut asma bronkial;
  • kehamilan;
  • tempoh penyusuan;
  • kanak-kanak di bawah umur 3 tahun (untuk tablet);
  • bayi yang baru lahir (jangka masa penuh dan pramatang) (untuk penyelesaian);
  • kekurangan laktase, intoleransi laktosa, sindrom malabsorpsi glukosa-galaktosa (untuk tablet, kerana 1 tablet mengandungi 116 mg laktosa monohidrat);

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati pada glaukoma penutupan sudut, pada pesakit dengan retensi kencing, hiperplasia prostat, disfungsi hati dan / atau ginjal, penyakit kardiovaskular, pada pesakit tua.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Tidak ada kajian yang mencukupi dan terkawal mengenai penggunaan antihistamin pada kehamilan. Walau bagaimanapun, pada bayi baru lahir yang ibunya mengambil antihistamin pada bulan-bulan terakhir kehamilan, kes-kes perkembangan fibroplasia retrolental telah dijelaskan. Selaras dengan ini, penggunaan ubat Suprastin® semasa kehamilan adalah kontraindikasi..

Penggunaan ubat Suprastin ® dikontraindikasikan semasa penyusuan. Sekiranya perlu, penggunaan ubat semasa menyusui harus menghentikan penyusuan.

Permohonan pelanggaran fungsi hati

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati sekiranya disfungsi hati..

Permohonan fungsi buah pinggang terjejas

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati sekiranya gangguan fungsi ginjal.

Permohonan pada kanak-kanak

Ubat ini dikontraindikasikan untuk digunakan pada bayi baru lahir (termasuk bayi pramatang).

Ubat dalam bentuk tablet dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah umur 3 tahun..

Gunakan pada pesakit tua

arahan khas

Penggunaan ubat Suprastin ® pada larut malam dapat meningkatkan gejala penyakit refluks gastroesofagus.

Apabila digabungkan dengan ubat ototoksik, Suprastin ® dapat menutupi tanda-tanda awal keracunan.

Sekiranya terdapat penyakit hati dan ginjal, mungkin perlu mengubah (menurunkan) dos ubat, sehubungan dengan itu, pesakit harus memberi tahu doktor tentang kehadiran penyakit hati atau ginjal.

Oleh kerana kesan antikolinergik dan penenang, Suprastin ® harus diresepkan dengan berhati-hati kepada pesakit tua, pesakit yang mengalami gangguan fungsi hati, penyakit kardiovaskular, glaukoma penutupan sudut, retensi urin dan hiperplasia prostat.

Suprastin ® dapat meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat, dan oleh itu, semasa mengambil ubat Suprastin ®, penggunaan minuman beralkohol dilarang.

Penggunaan antihistamin jangka panjang boleh menyebabkan gangguan sistem darah dan hematopoiesis (leukopenia, agranulositosis, trombositopenia, anemia hemolitik). Sekiranya semasa penggunaan berpanjangan terdapat peningkatan suhu badan yang tidak dapat dijelaskan, laringitis, pucat kulit, penyakit kuning, pembentukan ulser mulut, penampilan hematoma, pendarahan yang tidak biasa dan berpanjangan, perlu dilakukan ujian darah klinikal untuk menentukan jumlah elemen yang terbentuk. Sekiranya keputusan ujian menunjukkan perubahan dalam jumlah darah, ubat itu dihentikan.

Setiap tablet mengandungi 116 mg laktosa monohidrat. Suprastin ® dikontraindikasikan pada pesakit dengan kekurangan laktase, intoleransi laktosa, malabsorpsi glukosa / galaktosa.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme

Ubat ini, terutama pada masa awal rawatan, dapat menyebabkan rasa mengantuk, keletihan dan pening. Oleh itu, dalam jangka waktu awal, yang durasinya ditentukan secara individu, dilarang memandu kenderaan atau melakukan kerja yang berkaitan dengan peningkatan risiko kemalangan. Selepas itu, doktor mesti menentukan tahap larangan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme untuk setiap pesakit secara individu..

Berlebihan

Overhosis antihistamin, terutama pada kanak-kanak, boleh membawa maut, terutama pada bayi.

Gejala: sekiranya berlaku overdosis, Suprastin ® menyebabkan gejala yang serupa dengan keracunan atropin, seperti halusinasi, kegelisahan, ataksia, gangguan koordinasi pergerakan, athetosis, kejang. Pada kanak-kanak kecil, kegembiraan berlaku. Kadang-kadang terdapat mulut kering, pelebaran murid tetap, pembilasan muka, takikardia sinus, pengekalan kencing, demam. Pada orang dewasa, demam dan kemerahan pada kulit wajah mungkin tidak ada, setelah tempoh kegembiraan, kejang dan kemurungan pasca-kejang menyusul dengan kemungkinan perkembangan koma dan kegagalan kardiovaskular dan pernafasan, yang boleh menyebabkan kematian pesakit dalam 2-18 jam.

Rawatan: kerana kesan antikolinergik ubat ini, pengosongan gastrik diperlahankan. Oleh itu, induksi muntah, lavage gastrik dan pemberian arang aktif dianjurkan dalam masa 12 jam selepas overdosis. Pemantauan petunjuk sistem kardiovaskular dan pernafasan, terapi simptomatik disyorkan. Penawar khusus tidak diketahui.

Interaksi dadah

Inhibitor MAO meningkatkan dan memanjangkan kesan antikolinergik Suprastin ®.

Perhatian khusus harus diambil dengan penggunaan tablet Suprastin ® secara serentak dengan barbiturat, hipnotik, kecemasan dan penenang, ubat penenang, analgesik opioid, antidepresan trisiklik, atropin, m-antikolinergik: Suprastin ® dan mana-mana ubat ini dapat meningkatkan kesan antara satu sama lain.

Semasa rawatan, penggunaan minuman beralkohol dilarang: alkohol meningkatkan kesan menyedihkan Suprastin ® pada sistem saraf pusat.

Apabila digabungkan dengan ubat ototoksik, Suprastin ® dapat menutupi tanda-tanda awal keracunan.

Antihistamin menekan reaksi kulit sebagai tindak balas terhadap ujian kulit alergi, oleh itu, beberapa hari sebelum ujian kulit, penggunaan Suprastin ® harus dihentikan.

Keadaan penyimpanan ubat Suprastin ®

Ubat tersebut harus disimpan di luar jangkauan kanak-kanak pada suhu 15 ° hingga 25 ° C.

Suprastin - untuk rawatan reaksi alergi dan penyakit

Petunjuk

Suprastin - untuk rawatan reaksi alergi dan penyakit

Stroberi, musim bunga, kucing, kuda, perpustakaan, sejambak. Bagi sesetengah orang, kumpulan kata yang sama sekali tidak bermakna, tetapi bagi yang lain, sumber ketidakselesaan dan alergen. Alergi datang tanpa diduga, membuat anda terkejut. Mata berair dan gatal, kulit gatal, bersin tidak berhenti. Bagaimana anda menghentikan ini? Doktor mungkin menetapkan ubat antiallergik dan antihistamin - Suprastin.

Suprastin, atau lebih tepatnya bahan aktifnya, adalah penyekat reseptor H-histamin. Kumpulan farmakologi ini dan, dengan demikian, ubat-ubatan yang berkaitan dengannya, mempunyai kesan anti-alergi dan digunakan untuk mengurangkan atau menghilangkan sepenuhnya reaksi alergi yang teruk terhadap perengsa tertentu..

Gambar 1 - Alahan boleh berlaku disebabkan oleh haiwan

Komponen utama Suprastin - chloropyramine - termasuk dalam senarai ubat-ubatan penting dan penting (ubat-ubatan penting dan penting), yang diluluskan oleh Kerajaan Persekutuan Rusia untuk tujuan peraturan negara menetapkan harga ubat-ubatan.

Chloropyramine menyekat reseptor H-histamin. Apakah maksudnya? Sebaik sahaja chloropyramine memberikan kesan penghambatannya pada reseptor, mereka menjadi kebal terhadap histamin, yang seterusnya memicu reaksi tubuh, yang biasa kita sebut sebagai alergi. Chloropyramine juga sebahagiannya menyekat reseptor M-kolinergik, selepas itu kesan antiemetik dan antispasmodik diperhatikan.

Chloropyramine dari lumen usus, di mana ia masuk setelah pengingesan, cepat diserap ke dalam peredaran sistemik. Selepas itu, ia memasuki sistem saraf pusat, secara merata di tisu.

Suprastin membantu bukan sahaja melawan alahan, tetapi mempunyai kesan penenang, hipnotik, antiprurit. Meningkatkan kebolehtelapan kapilari dan melegakan kekejangan dari otot licin.

Petunjuk

Keadaan dan penyakit di mana mungkin untuk menetapkan Suprastin dalam bentuk tablet dan ampul:

  • menjalar;
  • ruam pada kulit;
  • alahan (pencernaan atau diprovokasi oleh gigitan serangga);
  • penyakit serum dengan demam yang timbul selepas pemberian ubat imunobiologi;
  • rhinitis alahan;
  • reaksi alahan makanan atau ubat dengan tahap keparahan dan penyetempatan berbeza-beza;
  • gatal dari pelbagai asal;
  • konjungtivitis alahan;
  • eksim akut atau kronik;
  • dermatitis kontak;
  • sebagai pertolongan dalam angioedema dan reaksi hipersensitiviti sistemik jenis anafilaksis.

Juga, Sinusitis boleh diresepkan untuk mengurangkan pembengkakan selaput lendir telinga tengah dan hidung dengan jangkitan organ ENT (sinusitis, otitis media).

Kontraindikasi

Mengambil Suprastin dikontraindikasikan dalam keadaan berikut:

  • serangan akut asma bronkial;
  • ulser perut;
  • glaukoma penutupan sudut;
  • rawatan dengan perencat MAO;
  • aritmia;
  • infark miokard akut;
  • hiperplasia prostat;
  • pengekalan air kencing;
  • hipersensitiviti terhadap derivatif etilenediamin;
  • alahan terhadap bahan aktif atau tambahan ubat;
  • kehamilan dan penyusuan;
  • umur sehingga 3 tahun;
  • pemberian penyelesaian kepada bayi baru lahir dan bayi pramatang adalah kontraindikasi.

Kesan sampingan

Suprastin, seperti ubat lain, mempunyai sejumlah bukan sahaja kontraindikasi, tetapi juga kesan sampingan.

  • Dari sisi sistem saraf pusat: peningkatan keletihan, penenang, ataksia, pening, kejang, gegaran, sakit kepala, ensefalopati, penurunan penglihatan, euforia, mengantuk, gangguan fungsi psikomotor.
  • Dari sistem kardiovaskular: aritmia, takikardia, hipotensi arteri.
  • Dari sistem pencernaan: ketidakselesaan dan kesakitan di epigastrium, mulut kering, cirit-birit, sembelit, loya, muntah, peningkatan gejala refluks gastroesofagus, peningkatan atau kekurangan selera makan yang lengkap.
  • Dari sisi sistem darah: dalam kes yang jarang berlaku, perubahan patologi dalam darah dapat diperhatikan (misalnya, agranulositosis, anemia hemolitik, leukopenia, trombositopenia, dll.).
  • Dari sisi organ penglihatan: hipertensi okular, glaukoma.
  • Dari sistem kencing dan buah pinggang: pengekalan kencing, disuria.
  • Dari tisu dan kulit subkutan: reaksi hipersensitiviti, serta reaksi yang menyakitkan terhadap cahaya matahari.
  • Dari sistem muskuloskeletal: myopathy.
  • Dari sistem imun: kulit gatal, ruam, pembilasan kulit, urtikaria, angioedema.

Ingat bahawa penampilan reaksi sampingan yang tidak diingini adalah alasan yang cukup untuk menolak pengambilan Suprastin dan berjumpa doktor.

Cara pengambilan Suprastin (tablet dan ampul)

Tablet suprastin diambil secara oral dengan makanan, tidak dikunyah atau dihancurkan, dicuci dengan jumlah cecair yang mencukupi. Dos harian ubat adalah 75-100 mg. Sekiranya semasa kemasukan tidak ada kesan sampingan yang telah dikenal pasti, maka, atas cadangan doktor yang hadir, dos boleh dinaikkan, tetapi tidak boleh melebihi 2 mg / kg berat badan..

Kanak-kanak diresepkan Suprastin bukan sahaja untuk reaksi alahan, tetapi juga untuk cacar air, kerana ubat ini dapat mengurangkan intensiti gatal. Bagi kanak-kanak, Suprastin diresepkan dari usia 3 tahun (bentuk tablet), dan suntikan, seperti yang ditetapkan oleh doktor, boleh dilakukan ketika bayi berusia 1 bulan.

Gambar 2 - Cara pengambilan tablet Suprastin dengan betul

Oleh itu, jika anda mengikuti arahan penggunaan Suprastin, maka dosnya adalah seperti berikut:

  • kanak-kanak berumur 3-6 tahun: ½ setiap satu. (12.5 mg) 2 kali sehari;
  • kanak-kanak berumur 6-14 tahun: ½ setiap satu. (12.5 mg) 2-3 kali sehari;
  • kanak-kanak berumur lebih dari 14 tahun dan pesakit dewasa: 1 pc. (25 mg) 3-4 kali sehari;

Suprastin dalam ampul.

Penyelesaiannya disuntik secara intramuskular (i / m) atau, dalam keadaan teruk dan kes kecemasan, secara intravena (i / v). Suntikan suprastin hanya boleh diberikan oleh jururawat atau doktor.

Dos awal Suprastin yang disyorkan untuk kanak-kanak:

  • 1-12 bulan: ¼ ampul (0.25 ml) i / m;
  • 1-6 tahun: ½ ampul (0.5 ml) IM;
  • 6-14 tahun: ½-1 ampul (0,5-1 ml) pagi.
  • kanak-kanak berumur lebih dari 14 tahun dan pesakit dewasa: 1-2 ampul (1-2 ml) pagi.

Dalam keadaan teruk yang teruk atau kejutan anafilaksis, terapi bermula dengan pemberian Suprastin IV yang perlahan.

Tempoh kursus ditentukan oleh doktor dan bergantung kepada gejala dan perjalanan klinikal penyakit ini. Rata-rata, kursus ini adalah 5-7 hari. Ia diresepkan untuk penyakit akut. Apabila kesan terapi yang stabil dicapai, rawatan dihentikan.

Harus diingat bahawa dengan penggunaan Suprastin yang berpanjangan, pesakit mungkin menjadi ketagih terhadap ubat tersebut.

Suprastin untuk wanita hamil

Gambar 3 - Suprastin semasa mengandung

Suprastin tidak digunakan untuk merawat wanita hamil dan ibu semasa hepatitis B. Perhatian sedemikian ditentukan oleh kurangnya kajian klinikal yang boleh dipercayai dan lengkap mengenai kesan ubat tersebut pada wanita hamil, serta pada wanita dan anak-anak semasa menyusui. Namun, ada data, yang tidak disahkan secara statistik dalam keadaan klinikal, bahawa ketika Suprastin diambil dalam dua minggu terakhir kehamilan, janin mengembangkan tisu penghubung yang terletak di belakang lensa mata. Berdasarkan penjelasan, pemberian Suprastin pada trimester ke-1, pada minggu ke-2 dan pada minggu-minggu terakhir pada trimester ke-3, ditetapkan secara eksklusif oleh doktor yang hadir setelah menilai risiko kepada janin dan faedah yang diharapkan bagi ibu.

Alkohol

Gambar 4 - Suprastin dikontraindikasikan untuk diminum bersama dengan minuman beralkohol

Suprastin tidak boleh diambil dengan alkohol. Kesan sedatif dan hipnosis, yang diperhatikan semasa mengambil Suprastin, ditingkatkan dengan mencampurkan dengan minuman beralkohol. Juga, "koktel" seperti itu boleh memprovokasi:

  • pening;
  • penglihatan kabur;
  • keadaan yang hampir panik;
  • kerengsaan saraf;
  • mulut kering;
  • euforia;
  • najis tidak stabil;
  • loya;
  • sawan;
  • muntah;
  • gegaran;
  • takikardia;
  • hipertensi okular;
  • penurunan tekanan darah yang tajam;
  • aritmia;
  • pengekalan air kencing;
  • kelesuan;
  • mengantuk.

Analog

Sinonim untuk Suprastin (sebagai sebahagian daripada bahan aktif yang sama) adalah Chlorpyramine, Chlorpyramine-Ferein, Chlorpyramine-Eskom.

Ubat dengan kesan terapi yang serupa: Gistafen, Diazolin, Kestin, Ketotifen, Klarotadin, Lomilan, Loratadin, Suprastinex, Erius.

Tidak selalu analog yang berlaku boleh menggantikan ubat yang dipilih oleh doktor, jadi penggantian hanya boleh dilakukan setelah berunding.

Suprastin / Tavegil

Bahan aktif dalam Tavegil adalah clemastine. Tavegil dicirikan oleh kecekapan tinggi. Mekanisme tindakan dan kesan ubat yang dihasilkan adalah serupa.

Suprastin / Cetrin

Tsetrin bertujuan untuk orang dewasa, kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun, dan dalam bentuk sirap untuk bayi dari usia 2 tahun. Cetrin menembusi kulit dengan sempurna, oleh itu, reaksi alahan yang ditunjukkan dengan cara ini dihentikan dengan cepat.

Ubat ini mempunyai manifestasi reaksi negatif badan yang kurang jelas terhadap penerimaan. Suprastin, berbeza dengan Cetrin, dianggap sebagai ubat yang lebih berkesan.

Suprastin / Zyrtec

Zyrtec adalah Cetrin generik, kerana ia mengandungi bahan yang sama - cetirizine.

Suprastin / Diazolin

Bahan aktif Diazolin adalah mebhydrolintak, yang lebih lemah daripada Suprastin dan kurang memberi kesan sedatif..

Suprastin / Zodak

Zodak pada dasarnya mengandungi cetirizine dihydrochloride. Tidak ada ubat pelali. Zodak, berbanding dengan Suprastin, lebih lemah, tetapi kesan pengambilannya bertahan lebih lama. Suprastin dengan cepat menghilangkan reaksi alergi, berlaku dalam keadaan teruk.

Suprastin / Loratadin

Loratadine tidak mempunyai ubat penenang dan tidak meningkatkan kesan alkohol.

Suprastin / Claritin

Bahan aktif Claritin adalah loratadine. Ciri-ciri ubat utama (Loratadine) adalah sama.

Semasa memilih ubat tertentu, pastikan anda berjumpa dengan doktor anda.

Video: Antihistamin (Suprastin, Zyrtec, Loratadin, Erius, Telfast) untuk rinitis alergi