Claritin - ubat antiallergik

  • Jenis

Claritin adalah salah satu ubat alergi yang paling popular. Dia tergolong dalam generasi ketiga. Ini bermakna bahawa aktiviti antihistaminnya lebih tinggi, praktikalnya tidak menyebabkan rasa mengantuk (hanya jika dos dan rejimen pentadbiran dilanggar), tidak berinteraksi dengan ubat lain.

Bahan aktif utama ubat ini adalah loratadine. Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet dan sirap.
Claritin bertindak agak cepat dan untuk masa yang lama. Jadi, ia memasuki fasa aktif setelah 30 minit, dan kesan antihistamin maksimum muncul selepas 8-12 jam dan berlangsung sekurang-kurangnya 24 jam.

Ubat ini menghilangkan gatal-gatal pada mukosa hidung, bersin, hidung berair dan kesesakan hidung. Juga, ubat menghilangkan sensasi terbakar dan gatal di mata, mata berair.

Petunjuk

Mengapa Claritin diresepkan oleh doktor? Soalan ini dapat dijawab dengan arahan penggunaan ubat ini dan doktor sendiri. Oleh kerana ini adalah antihistamin, daftar dengan indikasi terdiri daripada pelbagai manifestasi reaksi alergi, yang dirancang untuk menghentikannya, menghilangkan rasa tidak selesa semasa serangan alergi.

Jadi, petunjuk utama untuk digunakan adalah:

  • rhinitis alahan peranakan, konjungtivitis;
  • demam hay;
  • urtikaria idiopatik kronik;
  • tindak balas alahan yang muncul pada kulit.

Kontraindikasi

Dalam kebanyakan kes, kedua-dua tablet dan sirap boleh diterima dengan baik dan mempunyai kesan yang diingini. Walau bagaimanapun, kerana ini adalah ubat, ia mempunyai senarai kontraindikasi tersendiri. Ia tidak terlalu besar, tetapi harus dibaca dengan teliti. Tablet atau sirap Claritin tidak digalakkan digunakan apabila:

  • intoleransi atau kepekaan tinggi terhadap komponen utama dan / atau tambahan ubat;
  • umur sehingga 2 tahun;
  • tempoh penyusuan.

Penjagaan harus diambil untuk menetapkan dan mengambil tablet atau sirap dalam kes berikut:

  • kehamilan;
  • kegagalan hati.

Kesan sampingan

Salah satu kesan sampingan Claritin adalah sakit kepala.

Semasa penggunaan ubat, kesan sampingan mungkin berlaku. Pada orang dewasa, semasa menggunakan ubat, reaksi negatif badan berikut diperhatikan:

  • sakit kepala;
  • keletihan;
  • mulut kering;
  • mengantuk;
  • gangguan saluran gastrousus (gastritis, mual, dispepsia);
  • alahan dalam bentuk ruam;
  • dalam kes yang jarang berlaku, perkembangan anafilaksis, alopecia, takikardia, pelanggaran hati, jantung.

Pada kanak-kanak, reaksi buruk terhad kepada berlakunya penenang, sakit kepala, kegembiraan atau kegelisahan.

Arahan penggunaan

Claritin terdapat dalam dua bentuk dos - tablet dan sirap. Masing-masing boleh diambil secara lisan pada bila-bila masa sepanjang hari, tanpa mengira makanan. Tablet boleh diambil oleh orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun. Sirap ini ditujukan untuk kanak-kanak dari usia 2 tahun dan pesakit yang, untuk satu atau lain sebab, tidak dapat minum pil.

Dos dan rejimen yang disyorkan:

Claritin untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun: 1 tablet (10 mg) atau 2 sudu teh sirap (10 ml) sekali sehari.
Sekiranya pesakit mempunyai riwayat disfungsi hati atau gagal ginjal, dos dan rejimen pentadbiran berikut ditetapkan: 1 tablet (10 mg) atau 2 sudu teh sirap (10 ml) setiap hari.

Untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun, dos dikira bergantung pada berat badan:

Untuk berat badan kurang dari 30 kg: 1 sudu teh (5 ml) sirap atau 1/2 tablet (5 mg) sekali sehari.

Dengan berat badan 30 kg atau lebih: 2 sudu teh (10 ml) sirap atau 1 tablet (10 mg) sekali sehari.

Sekiranya berlaku overdosis, takikardia, mengantuk dan / atau sakit kepala mungkin berlaku. Dengan perkembangan kejadian seperti itu, anda mesti berjumpa doktor. Sekiranya fakta bahawa overdosis ditetapkan, maka terapi merangkumi: lavage gastrik, maka pengambilan adsorben dan agen simptomatik.

Semasa mengandung dan menyusui

Ubat ini boleh diresepkan kepada wanita hamil hanya oleh doktor.

Ubat Claritin hanya boleh diresepkan kepada wanita hamil oleh doktor. Lebih-lebih lagi, petunjuk penggunaan menunjukkan bahawa ia mesti digunakan dengan berhati-hati dan hanya dalam kes di mana faedah rawatan terapeutik yang dimaksudkan untuk ibu lebih tinggi daripada risiko bayi yang belum lahir..

Mengenai tempoh penyusuan. Ini adalah kontraindikasi langsung terhadap penggunaan Claritin, kerana kajian klinikal menunjukkan penembusan zat aktif ke dalam susu ibu.

Claritin untuk kanak-kanak

Rawatan alahan pada kanak-kanak dilakukan hanya dengan kebenaran pakar pediatrik dan alahan. Anda boleh menggunakan sebarang bentuk mudah - sirap atau tablet. Tetapi perlu diingat bahawa sukar bagi anak kecil untuk menelan pil, jadi lebih baik menggunakan bentuk dos yang berbeza.

Ubat ini boleh digunakan hanya dengan kebenaran pakar pediatrik atau alahan

Dos untuk pesakit muda yang belum mencapai usia 12 tahun dikira berdasarkan berat badan pesakit. Maklumat lebih lanjut mengenai dos dan rejimen pentadbiran boleh didapati di bahagian Claritin, arahan penggunaan.

Interaksi dengan ubat lain

Menurut kajian klinikal, Claritin menggabungkan dengan baik dengan ubat lain. Oleh itu, dengan pemberian Ketoconazole, Erythromycin atau Cimetidine secara serentak, kepekatan loratadine dalam badan mungkin meningkat, tetapi tidak akan ada manifestasi khas.

Claritin dan alkohol

Anda tidak boleh menyalahgunakan keserasian alkohol dan klaritin

Bolehkah alkohol dan Claritin diambil pada masa yang sama? Antihistamin ini tergolong dalam generasi III terakhir yang moden. Arahan penggunaan menunjukkan bahawa ia tidak mempunyai kesan negatif pada sistem saraf pusat, fungsi otak, dan kelajuan reaksi psikomotor. Dipercayai bahawa gabungan ubat dan alkohol adalah mungkin, tetapi tidak boleh disalahgunakan. Alkohol tidak mempunyai kesan khusus terhadap keberkesanan ubat, tetapi boleh meningkatkan kemungkinan kesan sampingan seperti mengantuk, sakit kepala yang teruk, pening, takikardia, dan tekanan darah tinggi. Atas sebab ini, disarankan untuk tidak mengambil pengambilan Claritin dan minuman beralkohol secara serentak. Sekiranya pesakit menjalani terapi ubat, maka alkohol tidak boleh diminum untuk mengelakkan komplikasi.

Analog Claritin

Semasa menetapkan antihistamin ini, timbul persoalan yang munasabah mengenai bagaimana ubat tersebut dapat diganti. Selalunya, ubat murah yang mengandungi bahan aktif yang sama atau ubat yang berasal dari generasi yang sama ditawarkan sebagai analog. Analog Claritin sangat popular: Loratadin, Lomilan, Claridol dan Klarotadin. Juga mempunyai kesan yang serupa: Erius, Lotaren, Klallergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Lorahexal, Alerpriv, Clargotil dan Erolin.

Claritin atau Erius?

Kedua-dua ubat tersebut adalah antihistamin generasi baru. Oleh itu, keberkesanan dan kesan sampingan minimum ada pada setiap ubat ini. Tetapi Erius dipercayai memiliki spektrum tindakan yang lebih luas..

Claritin atau Loratadin?

Penyediaannya mengandungi bahan aktif yang sama dalam komposisi mereka, tetapi masih berbeza.

Loratadine adalah ubat anti-alergi yang sangat berkesan generasi kedua, sementara Claritin tergolong dalam generasi ketiga. Kesan terapi mengambilnya lebih cepat, dan kesannya dapat bertahan lebih dari 24 jam. Dan dia cenderung tidak mengalami reaksi buruk..

Claritin atau Suprastin?

Sekiranya Suprastin dibandingkan dengan Claritin, maka kedua-dua antihistamin membantu dengan baik dengan manifestasi alahan, mereka mempunyai petunjuk yang sama untuk digunakan. Mereka bertindak dengan cepat dan cekap. Walaupun mempunyai ciri yang serupa, ubatnya berbeza. Pertama sekali, komposisi dan generasi. Ubat ini mempunyai bahan aktif yang berbeza. Suprastin mempunyai chloropyramine, dan Claritin mempunyai loratadine.Suprastin tergolong dalam antihistamin generasi pertama, dan Claritin tergolong dalam golongan ketiga. Ini bermakna Suprastin tidak begitu selektif dalam hal menyekat reseptor dan menyebabkan rasa mengantuk. Claritin, sebaliknya, tidak memberi kesan pada sistem saraf pusat dan memprovokasi penampilan kesan penenang. Tetapi Suprastin boleh digunakan untuk bayi, bermula dari bulan pertama kehidupan. Claritin hanya dibenarkan untuk kanak-kanak berumur dua tahun. Semasa mengambil yang terakhir, risiko tindak balas buruk dapat diabaikan. Selain itu, penggunaan Suprastin tidak diingini dengan kecenderungan untuk bronkospasme, kerana pembuangan dahak sukar dilakukan.

Claritin mempunyai kesan yang berpanjangan, dan satu tablet sehari cukup, berbeza dengan 2-3 dos Suprastin.

Adalah dipercayai bahawa Claritin lebih kuat dan lebih baik, tetapi dalam beberapa kes, hanya Suprastin yang dapat membantu. Sebagai contoh, dalam serangan akut, Suprastin dalam ampul lebih disukai. Lebih-lebih lagi, salah satu petunjuk untuk digunakan adalah edema Quincke dan reaksi anafilaksis. Dalam keadaan seperti itu, Claritin tidak akan berjimat. Suprastin berkesan dalam penyakit serum, demam selepas vaksinasi. Ternyata ubat tersebut bertindak lebih lembut dan mampu melegakan reaksi alahan ringan dan sederhana.

Claritin atau Zodak?

Secara amnya, Claritin dan Zodak tidak jauh berbeza. Claritin adalah ubat generasi ketiga, tidak seperti Zodak (generasi kedua). Sebagai contoh, Zodak sering disukai ketika merawat bayi, kerana boleh diambil oleh anak-anak dari satu tahun, yang tidak dapat dibanggakan oleh Claritin. Tetapi Zodak mempengaruhi sistem saraf pusat, jadi tidak boleh diambil oleh mereka yang pekerjaannya berkaitan dengan pemanduan, mekanisme berbahaya, risiko, perhatian dan konsentrasi yang meningkat. Claritin lebih sesuai di sini.

Perbezaan lain adalah kesan Zodak pada sistem kardiovaskular, berbeza dengan Claritin. Oleh itu, penggunaan jangka panjang dalam kes ini tidak digalakkan. Bagi penggunaan jangka panjang, Claritin mempunyai ciri yang menyenangkan - ia tidak menimbulkan ketagihan. Jadi ia boleh digunakan sebagai profilaksis untuk alergi kronik, atau manifestasi berterusannya..

Juga, Claritin dibezakan dengan tindakan yang berpanjangan. Ia cekap dan pantas. Zodak tidak lebih buruk, tetapi disebabkan oleh hakikat bahawa ia tergolong dalam generasi kedua, ada beberapa nuansa. Contohnya, ia mengantuk. Tetapi lebih murah.

Ingatlah bahawa semasa memilih ubat tertentu, anda mesti mendapatkan nasihat dan kelulusan doktor anda. Dadah tidak boleh diresepkan kepada diri sendiri. Ia boleh membahayakan kesihatan.!

Ulasan doktor mengenai ubat Claritin

Video: Ulasan doktor mengenai Claritin: petunjuk, kontraindikasi, penggunaan, analog

Arahan penggunaan Claritine ®

Pemegang Kebenaran Pemasaran:

Dihasilkan oleh:

Bentuk dos

pendaftaran №: P N013494 / 02 mulai 05.12.07 - Tarikh pendaftaran semula: 01.06.16
Claritin ®
pendaftaran No: P N013494 / 01 dari 12.12.07 - Tarikh pendaftaran semula tanpa had: 29.08.16

Bentuk pelepasan, pembungkusan dan komposisi Claritin ®

Tablet berwarna putih atau hampir putih, bebas dari kemasukan asing, bujur, di satu sisi terdapat risiko, tanda dagangan "Cawan dan labu" dan nombor "10", sisi lain halus.

1 tab.
loratadine10 mg

Eksipien: laktosa monohidrat - 71.3 mg, pati jagung - 18 mg, magnesium stearat - 0.7 mg.

7 keping. - lepuh (1, 2, 3) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (1, 2, 3) - bungkusan kadbod.
15 keping. - lepuh (1, 2, 3) - bungkusan kadbod.

Sirap tidak berwarna atau kekuningan, telus, tidak mengandungi zarah yang kelihatan.

1 ml
loratadine1 mg

Eksipien: propilena glikol - 100 mg, gliserol - 100 mg, asid sitrik monohidrat - 9,6 mg (atau asid sitrat anhidrat - 8,78 mg), natrium benzoat - 1 mg, sukrosa (berbutir) - 600 mg, rasa buatan (pic) - 2,5 mg, air yang disucikan - qs hingga 1 ml.

60 ml - botol kaca gelap (1) lengkap dengan sudu dos atau jarum suntik 5 ml - pek kadbod.
120 ml - botol kaca gelap (1) lengkap dengan sudu dos atau jarum suntik 5 ml - pek kadbod.

kesan farmakologi

Ubat anti-alahan, penyekat selektif reseptor histamin H1 periferal. Loratadine adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang ketara. Mempunyai tindakan anti-alahan yang cepat dan jangka panjang.

Loratadine tidak menembusi BBB dan tidak mempengaruhi sistem saraf pusat. Tidak mempunyai kesan antikolinergik atau sedatif yang signifikan secara klinikal, iaitu tidak menyebabkan rasa mengantuk dan tidak mempengaruhi kelajuan tindak balas psikomotor apabila digunakan dalam dos yang disyorkan. Mengambil Claritin ® tidak memanjangkan selang QT pada ECG. Dengan rawatan jangka panjang, tidak ada perubahan yang signifikan secara klinikal dalam tanda vital, data pemeriksaan fizikal, hasil makmal atau ECG.

Loratadine tidak mempunyai selektiviti yang signifikan untuk reseptor histamin H2. Tidak menghalang pengambilan semula norepinefrin dan mempunyai sedikit atau tidak berpengaruh pada fungsi sistem kardiovaskular atau alat pacu jantung.

Selepas pemberian Claritin ® secara oral, permulaan tindakan adalah dalam masa 30 minit. Kesan antihistamin mencapai maksimum setelah 8-12 jam dari permulaan tindakan dan berlangsung lebih dari 24 jam.

Farmakokinetik

Setelah mengambil ubat di dalam, loratadine diserap dengan cepat dan baik dari saluran gastrousus. Tmax loratadine dalam plasma darah adalah 1-1,5 jam, dan metabolit aktif desloratadine adalah 1,5-3,7 jam. Pengambilan makanan meningkatkan Tmax loratadine dan desloratadine sekitar 1 jam, tetapi tidak mempengaruhi keberkesanan ubat. C max loratadine dan desloratadine tidak bergantung pada pengambilan makanan.

Ketersediaan bio loratadine dan metabolit aktifnya bergantung pada dos..

Loratadine sangat berkaitan dengan protein plasma 97-99%, dan metabolit aktifnya adalah 73-76%.

Loratadine dimetabolisme menjadi desloratadine dengan penyertaan isoenzim CYP3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, CYP2D6.

Ia diekskresikan oleh buah pinggang (kira-kira 40% daripada dos oral) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos oral dikeluarkan oleh buah pinggang dalam tempoh 24 jam selepas mengambil ubat. Kurang daripada 1% bahan aktif diekskresikan tidak berubah oleh buah pinggang dalam masa 24 jam selepas mengambil ubat.

T 1/2 loratadine adalah dari 3 hingga 20 jam (rata-rata 8.4 jam), dan desloratadine adalah dari 8.8 hingga 92 jam (rata-rata 28 jam).

Farmakokinetik dalam keadaan klinikal khas

Profil farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya pada sukarelawan dewasa dan tua yang sihat dapat dibandingkan.

T 1/2 loratadine dan desloratadine pada pesakit tua masing-masing adalah dari 6,7 hingga 37 jam (rata-rata 18,2 jam) dan dari 11 hingga 39 jam (rata-rata 17,5 jam).

Pada pesakit dengan penyakit ginjal kronik, C max dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat berbanding dengan pesakit dengan fungsi ginjal yang normal. T 1/2 loratadine dan metabolit aktifnya tidak berbeza dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. T 1/2 loratadine dan metabolit aktifnya tidak berubah sekiranya terdapat kegagalan buah pinggang kronik. Hemodialisis pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik tidak mempengaruhi farmakokinetik loratadine dan metabolit aktifnya.

Pada pesakit dengan kerosakan hati alkoholik, C max dan AUC loratadine dan metabolit aktifnya meningkat 2 kali ganda berbanding dengan petunjuk ini pada pesakit dengan fungsi hati yang normal. T 1/2 loratadine dan metabolit aktifnya meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (bergantung kepada keparahan penyakit) dan tidak berubah sekiranya terdapat kegagalan buah pinggang kronik.

Claritin - petunjuk penggunaan dan arahan

Claritin adalah ubat untuk alahan. Fungsi utamanya adalah untuk memerangi gejala. Petunjuk Claritin untuk digunakan adalah gejala berikut: kesesakan dan hidung berair, mata gatal dan mata berair, ruam dan sensasi terbakar pada kulit, bersin dan bronkospasme, edema mukosa.

Sekiranya anda tidak mengambil ubat untuk alahan, maka keadaan berikut mungkin muncul:

  • Hidung berair: bermusim (Pollionysis) dan alahan (sepanjang tahun)
  • Gatal-gatal
  • Keadaan kulit: eksim dan dermatitis
  • Tindak balas alergi terhadap makanan (coklat, laktosa, strawberi, dll.)
  • Tindak balas tubuh manusia terhadap gigitan serangga
  • Edema Quincke

Tablet Claritin: arahan penggunaan

Claritin - sirap dan tablet diambil tanpa mengira waktu dan pengambilan makanan. Selepas menggunakan ubat, anda perlu minum air. Dosnya secara langsung bergantung pada usia orang tersebut. Untuk kanak-kanak di bawah tiga tahun, Claritin paling baik diberikan dalam bentuk sirap, dan jika anak berusia lebih dari tiga tahun, anda boleh menggunakan tablet.

Pada remaja (dari 12 tahun) dan orang dewasa, perlu mengambil tablet Claritin. Dosnya berdasarkan satu tablet sekali sehari. Penggunaan sirap harus diambil pada kadar 10 ml (2 sudu) sekali sehari. Untuk penyakit hati, Claritin harus diambil dalam dos 1 tablet selama dua hari atau setengah tablet sekali sehari.

Untuk kanak-kanak (kumpulan umur dari 2 hingga 12 tahun) Claritin harus diambil dalam dos peribadi, yang bergantung pada berat badan pesakit. Dengan anak seberat hingga 30 kg, perlu menggunakan dos 5 mg (setengah tablet atau satu sudu sirap), sekali sehari. Dalam keadaan seperti itu, lebih baik menggunakan sirap kerana dosnya akan betul. Sekiranya berat badan pesakit lebih dari 30 kg, maka dos 1 tablet (10 mg) sesuai, jika sirap Claritin, maka 2 sudu besar (10 ml) sekali sehari.

Semasa mengumpulkan ujian (ujian alergi kulit), anda perlu berhenti mengambil Claritin sekurang-kurangnya dua hari sebelum kajian. Jika tidak, hasil analisis tidak betul..

Semasa mengandung

Bagi wanita hamil, Claritin diresepkan oleh ahli terapi hanya sekiranya diperlukan, apabila mustahil untuk hidup tanpa ubat alergi. Tidak ada hasil buruk yang dijumpai dalam ujian haiwan yang dijalankan. Tetapi penggunaan ubat tersebut belum diuji pada wanita hamil, jadi tidak ada jaminan 100% bahawa ubat tersebut tidak akan mempengaruhi kehamilan itu sendiri dan anak. Semasa menggunakan Claritin semasa kehamilan dan sesudahnya, susu akan mengandungnya sama seperti memasuki aliran darah. Oleh itu, jika ubat itu penting, perlu memindahkan anak ke campuran susu kering untuk mengelakkan kemungkinan kesan sampingan..

Simptom berlebihan

Overdosis Claritin boleh berlaku apabila ia diambil lebih daripada 40 mg sehari. Gejala overdosis adalah seperti berikut: mengantuk, sakit kepala, aritmia. Kanak-kanak dengan berat kurang dari 30 kg bertindak balas terhadap dos Claritin yang tinggi dengan gegaran, kedutan bibir, dan berdebar-debar. Sekiranya berlaku overdosis, perlu segera membilas perut, iaitu mengeluarkan ubat dari badan, juga perlu mengambil ubat penyerap (karbon aktif, filterum).

Kesan sampingan yang mungkin

Ubat ini mempunyai sedikit kesan sampingan. Bagi kanak-kanak, ini adalah kelesuan, sakit kepala dan kegelisahan. Bagi orang dewasa, kesan sampingan adalah mungkin dalam bentuk keletihan cepat, mulut kering, sakit kepala, takikardia, mual, disfungsi hati, kebotakan.

Sirap Claritin: arahan penggunaan

Claritin untuk kanak-kanak dihasilkan dalam bentuk sirap, kerana sirap lebih senang diserap oleh badan dan lebih senang digunakan. Untuk kanak-kanak di bawah usia tiga tahun, Claritin hanya boleh digunakan sebagai sirap (kerana alasan ini, sirap tersebut disebut sirap bayi). Selepas tiga tahun, sebarang bentuk ubat boleh digunakan. Berat anak adalah kriteria utama untuk dos Claritin. Penggunaan Claritin pada sebarang dos hanya boleh dilakukan sekali sehari. Dos itu sendiri dibahagikan mengikut kedudukan mengikut berat anak. Sekiranya berat anak hingga 30 kg, maka dosnya digunakan dalam 5 ml (1 sudu pengukur). Sekiranya kanak-kanak mempunyai berat lebih dari 30 kg, dos 10 ml digunakan (2 sudu).

Tempoh kursus Claritin bergantung pada alahannya. Ubat ini diresepkan dari dua hari hingga dua minggu. Sebagai langkah pencegahan, sirap atau tablet Claritin harus diambil untuk jangka masa yang lebih lama..

Menurut arahan penggunaan dan seperti yang ditetapkan oleh pakar pediatrik, Claritin juga digunakan pada usia yang lebih awal dari anak. Bayi di bawah umur satu tahun diberi dos tidak lebih daripada 1.5 ml. Seorang kanak-kanak berumur satu hingga dua tahun diberikan 3 ml sehari.

Keberkesanan Claritin

Claritin mula bertindak dalam masa 30 minit selepas permohonan dan kesannya berlangsung selama 24 jam. Ubat ini membantu menghilangkan tindakan alergen dengan menyekat reseptor histamin.

Reaksi alergi menampakkan diri kerana bahan histamin, yang terkandung di dalam badan kita. Apabila alergi menampakkan diri, histamin mencetuskan pelbagai reaksi dalam tubuh manusia: rembesan mukosa (hidung berair, air mata), ruam, gatal-gatal, bersin, dll. Ubat ini menyekat tindakan histamin dan semua gejala alergi berhenti. Dan, pada masa akan datang, anda harus terus mengambil Claritin agar reaksi tindakan histamin tidak muncul semula.

Dalam bentuk apa Claritin dibebaskan dan apa yang termasuk dalam ubat?

Menurut arahan untuk penggunaan Claritin, ubat ini dikeluarkan dalam dua bentuk: sirap dan tablet. Claritin menghasilkan ladang. organisasi SCHERING-PLOW LABO N.V.

Sirap kelihatan seperti larutan yang jelas, tanpa penggunaan pewarna, kadang-kadang mempunyai warna kekuningan. Sirap mestilah bebas daripada mendapan dan kekotoran. Isipadu sirap Claritin boleh didapati dalam dua botol kaca 120 ml dan 60 ml. Sudu pengukur mesti dilekatkan pada sirap..

Tablet Claritin disajikan dalam bentuk bujur putih. Di satu pihak, ada risiko pada tablet, di sisi lain ada tanda pengeluar dengan sebutan 10 mg. Claritin boleh didapati dalam pakej yang berbeza dari 30, 20, 10 dan 7 tablet.

Claritin mengandungi bahan aktif utama - loratadine. Isi padu adalah 1 ml dalam 1 ml sirap dan 10 mg dalam satu tablet Claritin. Eksipien dalam tablet adalah laktosa, pati jagung dan magnesium sterat, dan sirup Claritin mengandungi asid sitrik, propilena glikol, gliserin, sukrosa, perisa pic, natrium benzonat.

Analog Claritin

Tablet Claritin mempunyai banyak analog, kerana di negara kita banyak orang mengalami alahan. Berikut adalah yang utama, yang terdapat dalam bentuk sirap dan tablet:

  • Loratadin
  • Erolyn
  • Clarinex
  • Loratadin-Hemofarm
  • Clarotadine
  • Ketotifen
  • Peritrol
  • Erius

Analog ubat yang hanya dihasilkan dalam bentuk pil:

  • Klallergin
  • Lebih rapat
  • Alepriv
  • LauraHexal
  • Gistaphen
  • Diacin
  • Dimerokhin
  • Diazolin
  • Zodak
  • Fexofenadine
  • Fexofast

Ulasan mengenai penggunaan Claritin

Menurut banyak penghidap alergi, Claritin adalah ubat bertindak pantas yang baik. Ia digunakan paling kerap untuk melegakan gejala alergi yang teruk. Ramai yang menyimpannya dalam peti pertolongan cemas mereka untuk keadaan kecemasan..

Harganya agak tinggi untuk ubat ini. Kerana ini, ada ulasan negatif. Ulasan negatif masih mungkin disebabkan pengambilan Claritin tanpa preskripsi doktor. Ubat ini akan membantu alergi, tetapi ruam, gatal, hidung berair, dan lain-lain mungkin merupakan tanda penyakit lain. Sekiranya ternyata orang itu tidak mengalami alahan, tetapi disebabkan oleh penyakit lain, maka setelah mengambil ubat tersebut, gejalanya tidak akan hilang. Oleh itu, sebelum menggunakan sebarang ubat, anda mesti menghubungi pakar dan mengambil ubat tersebut hanya untuk tujuannya..

Sirap ini juga mempunyai banyak ulasan positif. Sirap ini senang digunakan dan, seperti tablet, cepat membantu dan tidak menyebabkan rasa mengantuk pada kanak-kanak. Terdapat juga ulasan negatif mengenai sirap Claritin, tetapi kebanyakannya semuanya disebabkan oleh harga produk.

Harga untuk ubat Claritin: sirap dan tablet

Setelah mempelajari arahan penggunaan Claritin, harga bagi banyak orang tidak kurang pentingnya. Mari jelaskan harga purata produk ini. Berikut adalah contoh harga untuk Claritin di pelbagai wilayah. Tablet, 10 pcs. berharga rata-rata 250 rubel di Moscow, 230 rubel di St. Petersburg, 220 rubel di Krasnodar, 220 rubel di Samara, Yekaterinburg, 210 rubel di Tyumen.

Tablet, 30 pcs. mempunyai harga purata di Moscow sebanyak 530 rubel. di St. Petersburg 600 rubel, di Krasnodar 570 rubel, di Samara 230 rubel, di Yekaterinburg 560 rubel, di Tyumen 560 rubel.

Sirap Claritin mempunyai harga rata-rata di Moscow 250 rubel, di St Petersburg 270 rubel, di Krasnodar 260 rubel, di Samara 260 rubel, di Yekaterinburg 260 rubel, di Tyumen 250 rubel.

Arahan untuk penggunaan Claritin untuk kanak-kanak dan orang dewasa terhadap alahan

Alergi adalah proses patognomonik dalam tubuh manusia, yang merupakan tindak balas badan terhadap pengenalan berulang alergen. Ini adalah peningkatan tindak balas sistem imun terhadap objek "asing" di dalam tubuh manusia..

Claritin adalah antihistamin moden yang tidak berbahaya untuk digunakan pada orang dewasa dan kanak-kanak untuk mengurangkan dan menghilangkan gejala alergi.

Terdapat beberapa generasi penyekat reseptor H:

  • Generasi pertama - bahan ubat yang bertindak pada reseptor H1-histamin periferal, mempunyai kesan ringan pada alergen dan kesan menenangkan yang ketara pada sistem saraf pusat.
  • Generasi kedua penyekat reseptor yang terlibat dalam permulaan alahan bertujuan menstabilkan membran sel mast, reseptor histamin. Oleh itu, mereka mempunyai kesan yang kurang jelas dalam melegakan gejala alergi, tetapi mereka juga tidak menghalang kerja sistem saraf pusat..
  • Ubat generasi ketiga bertindak pada membran sel mast, tidak menyebabkan kesan menekan sistem saraf, dan mempunyai kesan antiallergik yang ketara dengan berinteraksi dengan reseptor H1 periferal. Tindakan selektif ini memberikan ubat dengan kesan sampingan yang minimum..

Claritin tergolong dalam generasi ketiga agen anti-alergi yang mempunyai kesan kemurungan minimum pada sistem saraf dan kesan anti-alergi maksimum. Ubat-ubatan ini adalah metabolit aktif, iaitu terbentuk secara langsung di dalam tubuh manusia.

Bentuk pelepasan dan komposisi

Claritin boleh didapati dalam bentuk berikut:

  • pil;
  • sirap dalam dos kanak-kanak.

Komposisi kedua-dua ubat itu serupa, perbezaan perbandingan hanya terletak pada dos bahan aktif utama - Loratadin.

Bahan tambahan:

  • laktosa monohidrat;
  • tepung jagung;
  • magnesium stearat.

Pil

Tablet Claritin untuk alahan berbentuk telur dan berwarna putih tanpa sebarang kemasukan atau kekotoran.

Di salah satu permukaan pil alergi terdapat jalur penyok, dan di sisi lain terdapat labu berjenama dengan angka 10.

Claritin boleh dibeli di farmasi dalam 1, 2 atau 3 lepuh dalam kotak kadbod. Oleh itu, jumlah tablet boleh menjadi 7, 10 dan 30 keping dalam satu bungkusan.

Sirap

Dalam bentuk sirap, Claritin dihasilkan dalam 60 dan 120 ml masing-masing dalam botol individu yang terbuat dari kaca gelap.

Penyelesaian warna putih atau sedikit kekuningan benar-benar homogen.

Ubat dalam bentuk ini tidak mempunyai sedimen dan inklusi.

Sebotol kaca gelap diletakkan di dalam kotak kadbod berjenama bertanda "anti alergik untuk kanak-kanak".

Kesan dan tindakan terapeutik

Mekanisme utama tindakan ubat Claritin adalah penyekat reseptor H1-histamin. Ini membawa kepada pembentukan tindakan anti-alergi yang ketara. Claritin telah terbukti dapat mengurangkan gatal-gatal pada kulit dan membran mukus - gejala utama alahan.

Permulaan kesan klinikal yang cepat dan ketiadaan kesan pada tisu otot jantung adalah kelebihan utama ubat ini. Membantu melegakan kekejangan otot licin dalam gejala alergi yang teruk.

Kerana Claritin menyumbang kepada penyempitan saluran darah kecil dan mengurangkan kebolehtelapannya, ubat ini dapat digunakan untuk melegakan pembengkakan kulit dan selaput lendir semasa serangan alergi.

Petunjuk untuk digunakan

Claritin untuk alahan mempunyai petunjuk berikut untuk digunakan:

  • Keradangan mukosa hidung (alergi rhinitis perennial dan bermusim).
  • Keradangan membran mukus mata kerana terdedah kepada alergen.
  • Manifestasi kulit alergi (dermatitis, urtikaria kronik, eksim).
  • Phleboderma (tindak balas alahan terhadap gigitan serangga).
  • Dermatitis atopik dan asma.

Menjadi prodrug - metabolit aktif - Claritin menghilangkan gejala alergi yang menyakitkan - gatal, terbakar dan kemerahan.

Apabila tertelan, agen melegakan edema mukosa yang disebabkan oleh alergen, membantu mengurangkan keradangan.

Claritin untuk alahan: kaedah penggunaan

Penggunaan ubat dalam bentuk tablet dengan betul:

  • Orang dewasa dan remaja (dari 12 tahun) boleh mengambil Claritin untuk alergi 10 mg sehari sekali dalam bentuk tablet. Pada pesakit dengan penyakit hati atau ginjal, dan keperluan untuk mengambil ubat Claritin, ia boleh digunakan tidak setiap hari, tetapi setiap hari, dalam persetujuan dengan doktor.
  • Untuk kanak-kanak, dos ubat dikira berdasarkan berat anak: hingga 30 kg - 5 mg, lebih dari 30 kg, jika perlu, dapat ditingkatkan menjadi 10 mg sehari.
  • Tablet Claritin disyorkan untuk diminum dengan sedikit air.
  • Tidak ada asas bukti untuk penyerapan salah pengambilan ubat dan makanan.
  • Tidak boleh mengambil Claritin dan alkohol bersama-sama, dan anda tidak boleh minum ubat itu dengan cecair selain air.
  • Sekiranya perlu mengambil dos Claritin yang tidak lengkap, tablet mesti dibahagikan mengikut garis khas.
  • Tempoh penggunaan Claritin biasanya 7-10 hari, tetapi masalah ini diputuskan secara individu bergantung pada penyakit dan keberkesanan ubat.
  • Kursus rawatan boleh diperpanjang oleh pakar sehingga 14-30 hari.

Penggunaan ubat yang betul dalam bentuk sirap:

  • Sirap Claritin adalah bentuk dos khas untuk kanak-kanak. Sehingga pesakit kecil mencapai usia tiga tahun, penggunaan Claritin dalam bentuk tablet tidak digalakkan.
  • Cecair mempunyai rasa manis kerana sukrosa dalam komposisinya. Pertimbangkan ini sekiranya berlaku alergi gula..
  • Untuk penggunaan yang mudah, ada sudu pengukur atau jarum suntik.
  • Dengan berat anak hingga 30 kg, dosnya adalah 5 mg atau 1 sudu sehari.
  • Lebih dari 30 kg adalah dos standard 10 mg atau 2 sudu sirap setiap hari.
  • Sebaiknya minum ubat pada waktu yang sama dalam sehari..
  • Claritin untuk alahan diambil sekali sehari, dalam dos yang diperlukan selama 7-10 hari (ditentukan oleh doktor yang hadir).
  • Sekiranya perlu, larutan boleh dicuci dengan air bersih.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Kajian klinikal ubat Claritin untuk alahan pada wanita hamil belum dilakukan.

Dalam hal ini, jika perlu untuk menetapkan antihistamin, perlu menilai kemungkinan risiko terhadap janin..

Loratadine diekskresikan dalam susu ibu, oleh itu, semasa penyusuan, persoalan menghentikan penyusuan susu ibu untuk keseluruhan tempoh rawatan untuk gejala alergi diputuskan dengan doktor yang hadir..

arahan khas

  • Claritin digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan penyakit hati dan ginjal. Adalah perlu untuk mengambil kira tahap pelepasan ginjal dan penapisan glomerular, serta memantau petunjuk ujian darah umum dan biokimia pada pesakit yang mengambil ubat ini untuk waktu yang lama.
  • Sekiranya perlu melakukan ujian kulit, ubat Claritin mesti dihentikan sekurang-kurangnya 48 jam, jika tidak, hasil ujian tidak akan memberi maklumat.

Walau bagaimanapun, sekiranya berlaku reaksi individu yang mengantuk setelah mengambil ubat, perlu melindungi diri daripada melakukan jenis pekerjaan ini..

Interaksi dadah

Pemberian bersama Claritin untuk alergi dengan ketoconazole, cytirizine dan eritromisin menyebabkan peningkatan ubat ini tidak signifikan dalam plasma darah. Adalah disyorkan untuk mengelakkan penggunaan ubat-ubatan kumpulan ini secara jangka panjang.

Interaksi dengan alkohol

Kajian menunjukkan bahawa Claritin tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf pusat.

Walau bagaimanapun, tidak digalakkan minum alkohol semasa rawatan untuk alahan..

Ini boleh menyebabkan gangguan penyerapan ubat, kemunculan gejala yang tidak diingini..

Kesan sampingan

Dalam ujian klinikal pada orang dewasa, kejadian buruk, yang lebih umum daripada penggunaan pacifier, berlaku pada 2% pesakit yang menggunakan ubat Claritin.

Kesan berikut diperhatikan:

  • Peningkatan kegembiraan saraf;
  • Keletihan cepat;
  • Sakit kepala dan pening;
  • Gangguan tidur;
  • Selera makan meningkat;
  • Mulut kering;
  • Mual, muntah dan sakit epigastrik;
  • Kepahitan di mulut;
  • Kesakitan di hipokondrium yang betul;
  • Denyutan jantung meningkat;
  • Keguguran rambut.

Kesan sampingan Claritin pada kanak-kanak:

  • Sakit kepala mungkin muncul;
  • Mengantuk diperhatikan;
  • Selera makan meningkat;
  • Perkara yang paling tidak menyenangkan adalah insomnia;
  • Jarang - pening, keletihan, mulut kering;
  • Perut dan usus yang teruk, ruam kulit, kekejangan pada anggota badan, dan peningkatan degupan jantung.

Berlebihan

Gejala semasa mengambil Claritin dalam jumlah yang berlebihan:

  • Mengantuk;
  • Apatis dan kelesuan;
  • Kardiopalmus;
  • Sakit kepala.

Apabila tanda-tanda ini muncul, rawatan simptomatik disyorkan..

Pastikan berjumpa doktor!

Kontraindikasi

  • Umur hingga 2 tahun (untuk sirap), kerana tidak ada percubaan eksperimen yang dilakukan terhadap penggunaan ubat alergi Claritin pada kanak-kanak di bawah umur 2 tahun
  • Umur hingga 3 tahun (untuk tablet);
  • Tempoh penyusuan (penyusuan susu ibu);
  • Penyakit keturunan yang jarang berlaku (gangguan toleransi galaktosa, kekurangan laktase lapp atau malabsorpsi glukosa-galaktosa) - kerana kehadiran laktosa, yang merupakan sebahagian daripada tablet;
  • Dalam penyakit yang berkaitan dengan kekurangan sukrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa - kerana adanya sukrosa, yang merupakan sebahagian daripada sirap;
  • Hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Keadaan simpanan

Claritin disimpan pada suhu udara tidak melebihi 25 darjah, dalam bungkusan asalnya, di luar jangkauan kanak-kanak. Tablet boleh digunakan dalam masa 4 tahun dari tarikh pengeluaran, sirap disimpan selama 3 tahun.

Kos

Harga purata tablet Claritin:

  • 7 keping. - 170-220 rubel;
  • 10 keping. - 230-245 rubel;
  • 30 keping. - 600-670 rubel.

Harga purata sirap Claritin:

  • Sirap 60 ml - 260-290 rubel;
  • Sirap 120 ml - 370-430 rubel.

Analog

Kemungkinan analog Claritin:

  • Erius adalah antihistamin jangka panjang yang bertujuan untuk menghilangkan atau melegakan bersin, kesesakan hidung, lendir hidung, gatal-gatal di hidung, gatal-gatal lelangit, gatal-gatal dan kemerahan mata, lakrimasi;
  • Ketotifen - berkesan mencegah serangan asma bronkial, manifestasi lain dari reaksi alergi segera;
  • Loratadine - ditunjukkan untuk rawatan simptomatik rhinitis alergi dan urtikaria idiopatik kronik pada orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 2 tahun dengan berat badan lebih daripada 30 kg;
  • Desloratadine - ubat mengatasi rinitis alergi bermusim dan sepanjang tahun, urtikaria idiopatik kronik;
  • Diazolin - paling kerap diresepkan untuk terapi kombinasi dermatosis pruritik dan asma bronkial.

Apa yang hendak dipilih?

Apabila memilih ubat antihistamin untuk alergi generasi ketiga, perlu mengambil kira beberapa ciri kumpulan ini:

  • Tempoh penarikan bagi kebanyakan ubat dalam kumpulan ini adalah dari 12 jam hingga sebulan. Itulah sebabnya ubat-ubatan ini hanya boleh diresepkan oleh doktor..
  • Sebilangan ubat mempunyai kesan patologi pada otot jantung (astemizole), menghalang kerjanya. Tachycardia atau kegagalan jantung mungkin berlaku.

Rangkaian farmasi menawarkan pelbagai pilihan ubat anti-alergi dari generasi yang berlainan dalam julat harga yang berbeza. Perlu difahami bahawa apa-apa ubat diresepkan oleh doktor, berdasarkan ciri-ciri individu penyakit ini..

Anda perlu membeli ubat untuk alahan setelah diresepkan oleh pakar dan cadangan yang tepat mengenai masa pentadbiran dan dos.

Ramai pembeli tertanya-tanya ubat mana yang lebih baik untuk dipilih? Mari bandingkan sebahagian daripadanya.

Suprastin atau Claritin?

Ubat alahan ini terdapat pada generasi yang berbeza, masing-masing sangat berbeza dalam arah tindakan mereka:

  • Kelebihan Suprastin adalah kelajuan permulaan kesan - ia berlaku dalam 10-15 minit selepas pemberian oral. Itulah sebabnya berkesan melawan alergi akut, dengan cepat menghilangkan gejala..
  • Kerana fakta bahawa Suprastin tidak bertindak selektif pada reseptor, ubat ini mempunyai kesan yang lebih tidak diingini daripada Claritin.
  • Claritin tidak menyebabkan kelesuan dan mengantuk - ciri kesan Suprastin.
  • Semasa mengambil Suprastin dari alahan, kekeringan selaput lendir mungkin berlaku. Ini boleh menyebabkan hidung berair refleks, sakit tekak, dan pengenalan bakteria.
  • Suprastin mempunyai rasa pahit yang jelas, sehingga anak-anak tidak selalu dapat menelan pil alergi.

Claritin atau Zyrtec?

Zyrtec adalah antihistamin generasi kedua. Perbezaan yang ketara antara generasi kedua dan ketiga ubat ini dalam keparahan tindakan anti-alergi. Jadi, Zyrtec, mempunyai aktiviti yang lemah terhadap alergen dan lebih sesuai untuk mencegah pembentukan eksaserbasi.

Claritin mempunyai tindakan yang lebih kuat terhadap alergen, lebih sedikit kesan sampingan dan boleh digunakan pada fasa akut penyakit ini.

Erius atau Claritin?

Kedua-dua Erius dan Claritin tergolong dalam generasi ketiga ubat untuk alergi, dan arah tindakan terhadap alergen adalah sama. Tidak ada perbezaan yang signifikan dalam mekanisme tindakan atau kesan sampingan ubat..

Perbezaan hanya terdapat dalam julat harga. Oleh itu, apabila diresepkan oleh doktor, anda boleh memilih salah satu ubat untuk alahan..

Ahli alergi yang berpengalaman mendakwa bahawa Erius bertindak lebih luas pada spektrum alergi dan cukup berkesan untuk batuk alergi. Oleh itu, pada penerimaan awal, anda boleh menggunakan Erius, dan kemudian pergi ke Claritin.

Tavegil atau Claritin?

Tavegil, seperti Suprastin, tergolong dalam generasi pertama penyekat reseptor histamin, yang bermaksud bahawa ia mempunyai kesan sampingan yang ketara dalam bentuk mengantuk. Oleh itu, apabila memilih ubat alergi untuk penggunaan jangka panjang, lebih baik memilih Claritin.

Tavegil mempunyai keupayaan untuk mengeringkan membran mukus, terutama pada kanak-kanak. Selepas rawatan dengan ubat ini, rhinitis atau laringitis mungkin berlaku, kadang-kadang bronkitis.

Penyekat reseptor histamin generasi pertama ketagihan apabila diambil dalam jangka masa panjang, yang memberi kesan negatif kepada pesakit dalam rawatan alergi.

Zodak atau Claritin?

Zodak dalam bentuk titisan mempunyai kesan sampingan yang jelas - mengantuk. Dan juga jauh lebih lemah dalam menghilangkan gejala alergi daripada Claritin.

Seperti semua ubat generasi kedua, Zodak mempunyai kesan sampingan yang ketara dan aktiviti anti-alergi yang lemah..

Dalam amalan pediatrik, titisan Zodak paling sering disukai pertama untuk alahan, kerana ia mempunyai dos yang lebih rendah daripada sirap Claritin.

Sekiranya ubat pertama tidak berkesan, mereka beralih ke ubat yang kedua.

Mengenai penggunaan Claritin dan Zodak dalam latihan orang dewasa, di sini perlu bergantung pada cadangan doktor dan ciri-ciri individu organisma. Zodak sangat bagus untuk beberapa pesakit, dan untuk beberapa Claritin.

Ulasan mengenai penggunaan ubat tersebut

Maklum balas mengenai penggunaan Claritin:

Kesimpulannya

Antihistamin generasi ketiga, yang merangkumi Claritin, adalah kejayaan dalam bidang perubatan. Mereka mempunyai reaksi sampingan yang jauh lebih sedikit, berbanding dua generasi sebelumnya, mempunyai aktiviti yang cukup ketara terhadap alergen.

Bentuk penggunaan Claritin yang mudah (tablet dan sirap) menyumbang kepada pengembangan jangka masa penggunaan dari alahan. Claritin untuk alahan dilepaskan tanpa preskripsi doktor.

Claritin

Harga di farmasi dalam talian:

Claritin adalah ubat dengan tindakan antiallergik, antiprurit dan antihistamin, yang bertujuan untuk penggunaan sistemik.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Claritin dikeluarkan dalam bentuk berikut:

  • Tablet - putih bujur atau hampir putih tanpa kemasukan asing, dengan garis, tanda dagang "Cup and Flask" dan nombor "10" di satu sisi, sisi lain licin (dalam lepuh 7, 10 atau 15 buah., 1, 2 atau 3 lepuh dalam kotak kadbod);
  • Sirap - kekuningan telus atau tidak berwarna tanpa zarah yang kelihatan (dalam botol kaca gelap 60 dan 120 ml, 1 botol dalam kotak kadbod dengan jarum suntik 5 ml atau sudu dos).

Bahan aktif: loratadine, dalam 1 tablet - 0,01 g, dalam 1 ml sirap - 0,001 g.

  • Tablet - magnesium stearat - 0,0007 g, kanji jagung - 0,018 g, laktosa monohidrat - 0,0713 g;
  • Sirap - sukrosa (berbutir) - 0,6 g, propilena glikol - 0,1 g, asid sitrik monohidrat - 0,0096 g (atau asid sitrik anhidrat - 0,00878 g), gliserol - 0,1 g, natrium benzoat - 1 mg, perasa tiruan (pic) - 0,0025 g, air yang disucikan - qs hingga 1 ml.

Petunjuk untuk digunakan

  • Urtikaria idiopatik kronik;
  • Penyakit kulit alahan;
  • Bermusim (demam hay) dan rhinitis alergi sepanjang tahun dan konjungtivitis alergi (untuk menghilangkan gejala penyakit ini - gatal-gatal pada mukosa hidung, sensasi terbakar dan gatal-gatal di mata, rhinorea, bersin, lakrimasi).

Kontraindikasi

  • Umur hingga 2 tahun (sirap);
  • Umur sehingga 3 tahun (tablet);
  • Penyakit keturunan yang jarang berlaku (kekurangan laktase lapp atau kekurangan penyerapan glukosa-galaktosa, toleransi galaktosa terganggu) - kerana kehadiran laktosa dalam tablet;
  • Kekurangan sukrase / isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa - kerana kehadiran sukrosa dalam sirap;
  • Tempoh penyusuan susu ibu;
  • Hipersensitiviti terhadap bahan aktif atau komponen tambahan ubat.
  • Kehamilan;
  • Disfungsi hati yang teruk.

Kaedah pentadbiran dan dos

Sirap dan tablet diambil secara oral, tanpa mengira pengambilan makanan. Dos Claritin untuk remaja berusia lebih dari 12 tahun dan orang dewasa adalah 10 mg sekali sehari (10 ml sirap atau 1 tablet).

Dos ubat untuk kanak-kanak berumur 2-12 tahun ditentukan berdasarkan berat badan:

  • Kurang daripada 30 kg - 5 mg sekali sehari (5 ml sirap atau setengah tablet);
  • Lebih daripada 30 kg - 10 mg sekali sehari (10 ml sirap atau 1 tablet).

Dos awal ubat untuk kanak-kanak dan orang dewasa dengan fungsi hati yang teruk bergantung pada berat badan:

  • Kurang daripada 30 kg - 5 mg 1 kali dalam 2 hari (5 ml sirap atau setengah tablet);
  • Lebih daripada 30 kg - 10 mg 1 kali dalam 2 hari (10 ml sirap atau 1 tablet).

Tidak diperlukan penyesuaian dos untuk pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik, dan juga pesakit tua.

Kesan sampingan

  • Sistem saraf: pada kanak-kanak berumur 2-12 tahun - keletihan (1%), kegelisahan (2,3%), sakit kepala (2,7%); pada orang dewasa - insomnia (0.1%), mengantuk (1.2%), sakit kepala (0.6%);
  • Sistem pencernaan: pada orang dewasa - selera makan meningkat (0.5%).

Menurut hasil kajian pasca pemasaran, perkara-perkara berikut sangat jarang diperhatikan:

  • Sistem pencernaan - gangguan gastrointestinal (gastritis, mual), mulut kering, disfungsi hati;
  • Kulit - alopecia;
  • Sistem saraf - keletihan, pening;
  • Sistem kardiovaskular - berdebar-debar, takikardia;
  • Reaksi alergi - anafilaksis, ruam.

arahan khas

Kerana fakta bahawa antihistamin dapat memutarbelitkan hasil ujian kulit, maka perlu berhenti mengambil Claritin 48 jam sebelum kajian diagnostik yang dimaksudkan..

Bagi kanak-kanak berumur 2-3 tahun, disyorkan untuk menggunakan ubat tersebut dalam bentuk sirap.

Kesan negatif ubat terhadap kemampuan pesakit untuk melakukan aktiviti yang berpotensi berbahaya yang memerlukan peningkatan perhatian dan kelajuan reaksi psikomotor belum dikenal pasti. Namun, harus diingat bahawa dalam kes-kes yang sangat jarang berlaku, ketika mengambil ubat, mengantuk terjadi, yang dapat mempengaruhi secara negatif kemampuan memandu kenderaan atau mekanisme yang kompleks.

Interaksi dadah

Ubat ini tidak meningkatkan kesan alkohol (etanol) pada sistem saraf pusat. Keberkesanan ubat tidak dipengaruhi oleh pengambilan makanan.

Dengan pemberian Claritin secara serentak dengan eritromisin, cimetidine atau ketoconazole, peningkatan kepekatan plasma loratadine dicatat, tetapi kenaikan ini tidak signifikan secara klinikal, termasuk. mengikut elektrokardiogram.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu tidak melebihi 25 ° C, dilindungi dari cahaya, kering dan jauh dari jangkauan kanak-kanak..

Hayat simpan sirap - 3 tahun, tablet - 4 tahun.

Terdapat kesilapan dalam teks? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter.

Claritin

Claritin: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Claritin

Kod ATX: R06AX13

Bahan aktif: loratadine (loratadine)

Pengeluar: Schering-Plough Labo N. V. (Belgium)

Penerangan dan foto dikemas kini: 08/16/2019

Harga di farmasi: dari 139 rubel.

Claritin - agen antiallergik, penghalang histamin H1-reseptor.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos Claritin:

  • Tablet: bujur dengan struktur seragam warna putih atau hampir putih, nombor "10" dan tanda dagang "Cawan dan labu" digunakan pada sisi dengan garis pemisah, sisi kedua licin (7, 10 atau 15 pcs. Dalam lepuh, dalam kotak kadbod 1, 2 atau 3 lepuh);
  • Sirap: cecair kekuningan atau tidak berwarna tanpa zarah yang kelihatan (60 atau 120 ml dalam botol kaca gelap, dalam kotak kadbod 1 botol lengkap dengan sudu dos atau jarum suntik bergradasi 5 ml).

Bahan aktif adalah loratadine:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml sirap - 1 mg.
  • Tablet: pati jagung, laktosa monohidrat, magnesium stearat;
  • Sirap: gliserol, propilena glikol, perasa tiruan (pic), asid sitrik monohidrat (atau asid sitrik anhidrat), sukrosa (berbutir), natrium benzoat, air yang disucikan.

Sifat farmakologi

Claritin dicirikan oleh sifat anti-alergi, antihistamin dan antiprurit..

Farmakodinamik

Loratadine adalah sebatian trisiklik dengan kesan antihistamin yang jelas, dan merupakan penyekat selektif periferal H1-reseptor histamin. Kesan anti-alahan berlaku sejurus selepas pentadbiran dan berlangsung cukup lama. Loratadine mula berfungsi dalam masa 30 minit selepas pemberian ubat secara oral. Fasa puncak kesan antihistamin diperhatikan 8-12 jam selepas permulaan tindakan ubat dan berlangsung lebih dari 1 hari.

Loratadine tidak melintasi penghalang darah-otak dan tidak mempengaruhi fungsi sistem saraf pusat (sistem saraf pusat). Semasa pemberiannya, tidak ada tindakan penenang atau antikolinergik yang mempunyai kepentingan klinikal, oleh itu ubat tersebut tidak menimbulkan rasa mengantuk dan tidak mengurangkan kelajuan reaksi psikomotor ketika digunakan dalam dos terapeutik. Pengambilan Claritin tidak menyebabkan pemanjangan selang QT pada ECG.

Terapi jangka panjang tidak disertai dengan perubahan tanda vital, elektrokardiografi, data makmal, atau hasil pemeriksaan fizikal yang penting. Loratadine tidak dicirikan oleh selektiviti yang signifikan untuk H2-reseptor histamin. Bahan ini bukan penghambat pengambilan semula norepinefrin dan praktikalnya tidak mempengaruhi fungsi alat pacu jantung atau keadaan sistem kardiovaskular.

Farmakokinetik

Loratadine sihat dan pada kadar tinggi diserap dalam saluran gastrousus. Kepekatan maksimumnya dalam plasma darah ditentukan 1-2 jam selepas pemberian, dan kepekatan maksimum metabolit aktif secara farmakologi desloratadine ditentukan setelah 1.5-3.7 jam. Apabila Claritin diambil dengan makanan, waktu untuk mencapai kepekatan maksimum loratadine dan metabolitnya meningkat sekitar 1 jam, tetapi ketersediaan bio ubat tidak berubah. Tahap maksimum loratadine dan desloratadine dalam darah tidak bergantung pada pengambilan makanan.

Pada pesakit dengan disfungsi ginjal kronik, kawasan di bawah kurva kepekatan masa (AUC) dan kepekatan maksimum loratadine dan metabolit utamanya meningkat berbanding dengan pesakit dengan fungsi ginjal normal. Dalam kes ini, separuh hayat loratadine dan desloratadine sama dengan yang terdapat pada pesakit yang sihat. Pada pesakit dengan kerosakan hati alkoholik, kepekatan maksimum dan AUC loratadine dan desloratadine meningkat 2 kali ganda berbanding pesakit pada fungsi hati yang normal.

Loratadine mempunyai tahap pengikatan yang tinggi terhadap protein plasma (97-99%), sementara metabolitnya menunjukkan tahap pengikatan yang sederhana (73-76%).

Dalam proses metabolisme, loratadine diubah menjadi desloratadine menggunakan sistem sitokrom P450 3A4 dan, pada tahap yang lebih rendah, sistem sitokrom P450 2D6. Perkumuhannya berlaku melalui buah pinggang (kira-kira 40% dari dos oral diambil) dan melalui usus (kira-kira 42% daripada dos oral) selama lebih dari 10 hari, terutamanya dalam bentuk metabolit konjugasi. Kira-kira 27% daripada dos loratadine diekskresikan dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil Claritin. Kurang dari 1% loratadine diekskresikan tidak berubah dalam air kencing dalam masa 24 jam setelah mengambil ubat.

Ketersediaan bio loratadine dan desloratadine berkadar langsung dengan dos Claritin oral. Profil farmakokinetik mereka pada orang dewasa dan sukarelawan tua dengan kesihatan yang baik hampir serupa..

Waktu paruh loratadine adalah 3-20 jam (rata-rata, 8,4 jam). Petunjuk ini untuk desloratadine adalah 8.8-92 jam (purata 28 jam). Pada pesakit tua, jangka hayat bagi zat aktif Claritin dan metabolitnya masing-masing ialah 6.7-37 jam (purata 18.2 jam) dan 11-39 jam (rata-rata 17.5 jam). Penunjuk ini meningkat dengan kerosakan hati alkoholik (ditentukan oleh keparahan penyakit) dan tetap tidak berubah pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang kronik.

Prosedur hemodialisis, yang dilakukan pada pesakit dengan disfungsi ginjal, tidak mempengaruhi parameter farmakokinetik loratadine dan desloratadine.

Petunjuk untuk digunakan

  • Penghapusan simptom yang berkaitan dengan rhinoconjunctivitis alergi abadi dan bermusim (gatal pada mukosa hidung, bersin, rhinorrhea, lakrimasi, gatal-gatal dan sensasi terbakar di mata);
  • Penyakit kulit yang berasal dari alahan;
  • Urtikaria idiopatik kronik.

Kontraindikasi

  • Tempoh penyusuan susu ibu;
  • Hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Selain itu, penggunaan Claritin dikontraindikasikan:

  • Tablet: kekurangan laktase atau penyerapan glukosa-galaktosa, gangguan toleransi galaktosa; umur sehingga 3 tahun;
  • Sirap: kekurangan sukrase atau isomaltase, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa; umur sehingga 2 tahun.

Dianjurkan untuk memberi ubat dengan berhati-hati kepada pesakit semasa kehamilan dan disfungsi hati yang teruk..

Arahan untuk penggunaan Claritin: kaedah dan dos

Sirap dan tablet Claritin diambil secara lisan 1 kali sehari pada bila-bila masa, tanpa mengira makanan.

Dos yang disyorkan mempunyai had umur dan bergantung kepada berat pesakit:

  • Pesakit berumur lebih dari 12 tahun: masing-masing 10 mg (1 tablet atau 10 ml sirap);
  • Kanak-kanak berumur 2 hingga 12 tahun: dengan berat hingga 30 kg - 5 mg setiap satu (1/2 tablet atau 5 ml sirap), dengan berat 30 kg ke atas - masing-masing 10 mg.

Sirap Claritin disyorkan untuk kanak-kanak berumur 2 hingga 3 tahun..

Bagi pesakit (dewasa dan kanak-kanak) dengan disfungsi hepatik yang teruk, ubat ini diresepkan setiap hari dalam dos biasa..

Pada kegagalan buah pinggang kronik dan pada pesakit tua, penyesuaian dos Claritin tidak diperlukan.

Kesan sampingan

Menurut arahan, Claritin boleh menyebabkan kesan sampingan:

  • Dari sistem saraf: kegelisahan (pada kanak-kanak), mengantuk, sakit kepala, insomnia; sangat jarang - keletihan, pening;
  • Dari sisi sistem kardiovaskular: sangat jarang - takikardia, berdebar-debar;
  • Dari sistem pencernaan: peningkatan selera makan (pada orang dewasa); sangat jarang - gangguan gastrousus (mual, gastritis), mulut kering, fungsi hati yang tidak normal;
  • Dari sisi kulit: sangat jarang - alopecia;
  • Reaksi alahan: sangat jarang - anafilaksis, ruam.

Berlebihan

Overdosis Claritin boleh disyaki oleh gejala seperti sakit kepala, takikardia, mengantuk. Dalam kes ini, anda harus segera berjumpa doktor. Terapi sokongan dan simptomatik biasanya ditetapkan sebagai rawatan. Pembasuhan gastrik dan pengambilan adsorben dibenarkan (karbon aktif dicampurkan dengan air dalam bentuk hancur).

Loratadine tidak diekskresikan oleh hemodialisis. Setelah memberikan rawatan kecemasan, perlu memantau keadaan pesakit.

arahan khas

Antihistamin dapat memutarbelitkan hasil ujian kulit, oleh itu, disarankan untuk berhenti mengambil Claritin 48 jam sebelum ujian diagnostik kulit.

Oleh kerana pada beberapa pesakit, kesan ubat tersebut dapat menyebabkan rasa mengantuk, disarankan untuk berhati-hati ketika memandu kenderaan dan mekanisme selama tempoh terapi..

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Keselamatan pengambilan loratadine semasa mengandung belum dapat dipastikan. Oleh itu, penggunaan Claritin adalah mungkin hanya jika kemungkinan manfaat rawatan untuk ibu melebihi potensi risiko bagi janin..

Loratadine dan desloratadine masuk ke dalam susu ibu, oleh itu, semasa menetapkan ubat semasa penyusuan, perlu menghentikan penyusuan susu ibu.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Bagi pesakit dengan kekurangan buah pinggang, dos permulaan hendaklah 10 mg [1 tablet Claritin atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Untuk pelanggaran fungsi hati

Pada pesakit dengan gangguan hati, dos awal ubat tidak boleh melebihi 10 mg [1 tablet atau 10 ml (2 sudu teh) sirap] setiap hari.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak, kesan Claritin tidak meningkatkan kesan alkohol pada sistem saraf.

Apabila Claritin digabungkan dengan eritromisin, ketoconazole atau cimetidine, terdapat sedikit peningkatan dalam kepekatan plasma loratadine, tetapi tidak mempunyai akibat klinikal, termasuk juga data elektrokardiografi.

Analog

Analog Claritin adalah: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Klarotadin, Claridol, Lotaren, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Klallergin, Klargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu hingga 25 ° C. Jauhi dari kanak-kanak.

Jangka hayat: tablet - 4 tahun, sirap - 3 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Terdapat tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Claritin

Di Internet, sering terdapat ulasan mengenai Claritin baik dalam bentuk tablet dan dalam bentuk sirap, tetapi ia agak bertentangan. Ramai pesakit melaporkan bahawa rawatan dengan ubat itu cukup berkesan. Namun, beberapa pesakit terpaksa menghentikan perjalanan rawatan, kerana gejala alergi mereka tetap sama. Ahli alergi menjelaskan ini dengan perbezaan penyebab dan manifestasi penyakit alergi pada orang yang berbeza. Claritin sebagai monoterapi tidak selalu dapat mengatasi keadaan seperti itu.

Telah diperhatikan bahawa, walaupun popularitas Claritin, tablet dan sirap tidak dicirikan oleh spektrum tindakan yang luas sehingga dapat segera menghilangkan semua gejala alergi. Sebilangan pesakit melaporkan perkembangan reaksi buruk, misalnya, ruam kulit, sakit kepala, mengantuk. Sekiranya ia berlaku, anda harus segera menghubungi pakar. Kontraindikasi keras untuk mengambil Claritin sendiri, tanpa berunding dengan doktor, kerana ubat-ubatan sendiri dapat menimbulkan gejala yang memburuk.

Harga untuk Claritin di farmasi

Pada dasarnya, harga Claritin dalam tablet berkisar antara 186 hingga 233 rubel (untuk bungkusan yang mengandungi 10 keping) atau dari 503 hingga 623 rubel (untuk pakej yang mengandungi 30 keping). Anda boleh memesan ubat dalam bentuk sirap untuk 220-268 rubel (untuk sebotol 60 ml).