Zyrtek (Zodak, Tsetrin)

  • Pemakanan

Dalam tahun-tahun kebelakangan ini, jumlah orang yang menderita alahan telah meningkat dengan ketara. Ini dipengaruhi oleh kedua-dua faktor luaran dalam bentuk ekologi yang buruk dan pemakanan yang tidak berkualiti dengan penambahan bahan kimia, dan faktor dalaman dalam bentuk genetik. Telah diketahui bahawa kecenderungan untuk aktiviti patologi sistem imun ditentukan oleh faktor keturunan.

Pilihan ubat

Walaupun berlakunya penyakit imun yang meluas, para saintis belum menemui cara untuk menyembuhkan alergi. Tetapi anda dapat meneutralkan sepenuhnya semua gejala yang menyertai serangan alahan..

Ubat generasi baru membolehkan anda mengekalkan kecekapan, suasana hati yang baik dan kesihatan yang baik, walaupun sakit. Untuk melakukan ini, anda hanya perlu memilih ubat yang sangat sesuai dari segi tahap kesan, ketiadaan kesan sampingan dan harganya. Kini, ubat seperti Tsetrin, Zodak atau Zyrtec mendapat permintaan tinggi. Mana yang lebih baik untuk dipilih?

"Zirtek"

"Zyrtec" adalah antihistamin yang mempunyai dua bentuk pelepasan: dalam tetes dan tablet. Terima kasih kepada bahan aktif cetirizine, Zyrtec melawan semua gejala reaksi alahan yang biasa:

  • kulit gatal;
  • hidung berair:
  • bengkak;
  • kekejangan otot;
  • penderaan.

Oleh itu, orang itu berasa sihat sepenuhnya. Menurut statistik, sebilangan besar orang merasakan kesan penuh ubat setelah satu jam, dan separuh daripadanya - setelah 20 minit. Dalam kebanyakan kes, seseorang menyingkirkan semua gejala alergi yang tidak menyenangkan selama satu hari..

Zyrtec tidak mempunyai kesan penenang, oleh itu seseorang boleh memandu kenderaan atau melakukan aktiviti yang memerlukan tumpuan fizikal atau mental. Ubat ini berkesan untuk penyakit berikut:

  • gatal-gatal;
  • konjungtivitis alahan;
  • demam hay;
  • dermatitis atopik.

Sudah tentu, ini bukan satu-satunya ubat dengan prinsip tindakan yang serupa. Tidak sukar untuk mencari analog yang serupa dengan Zirtek di rak farmasi. Oleh itu, pengguna dapat mencari ubat dengan tindakan yang diperlukan dengan harga yang sesuai dengan mereka..

"Zodak"

Sekiranya kita menganggap analog yang hampir dengan ubat "Zyrtec", maka "Zodak" akan menjadi pilihan yang paling sesuai. Ubat-ubatan ini bukan sahaja mempunyai bahan aktif yang sama (cetirizine), tetapi juga petunjuk penggunaan yang sama..

Kos kedua-dua ubat itu juga hampir sama. Oleh itu, anda boleh membeli "Zodak" atau "Zyrtek". Yang lebih baik untuk dipilih adalah terpulang kepada anda.

"Cetrin"

Ubat "Cetrin" juga bertindak disebabkan oleh sitolysin, yang merupakan antagonis histamin, iaitu, ia menurunkan jumlah sel dalam darah yang dihasilkan oleh sistem kekebalan tubuh untuk melawan "musuh". Dalam satu jam setelah minum ubat, orang tersebut merasakan bahawa gejala alergi semakin surut. Setelah pesakit menyelesaikan pengambilan ubat, kesan terapi dapat berterusan selama tiga hari lagi..

Pernahkah anda memikirkan mana yang lebih baik untuk disukai - "Zirtek" atau "Tsetrin"? Perhatikan bahawa tidak ada artinya membandingkan petunjuk berfungsi ubat-ubatan ini, kerana komposisi mereka sama persis. Tetapi kos "Tsetrin" adalah urutan magnitud lebih rendah, yang bermaksud bahawa ubat tersebut tersedia untuk kategori orang yang lebih besar.

Analog dengan cetirizine

Terdapat senarai ubat untuk alahan dengan bahan aktif cetirizine. Sebagai tambahan kepada kesan antihistamin, bahan ini dapat bertindak terhadap gejala penyakit, menghilangkannya. Oleh itu, kesejahteraan seseorang dinormalisasi lebih cepat. Bahan ini benar-benar selamat untuk orang yang menderita penyakit paru-paru, termasuk asma bronkial. Ia tidak memberi kesan pada otot jantung, malah kanak-kanak boleh menggunakannya. Ujian klinikal menunjukkan bahawa penggunaan ubat ini pada kanak-kanak berumur 6 bulan menunjukkan hasil yang positif. Benar, tanpa pengawasan yang ketat dari doktor, rawatan sedemikian sangat tidak diingini..

Oleh itu, sebagai tambahan kepada ubat "Zyrtec", analognya boleh dipilih antara ubat-ubatan berikut:

Generasi ubat

Apabila kita bercakap mengenai pelbagai jenis ubat, kita harus menjelaskan apa yang kita bicarakan. Antihistamin generasi pertama menghasilkan kesan penenang yang ketara, seperti yang diperlukan oleh mekanisme rawatan itu sendiri. Ubat-ubatan tersebut menyekat reseptor pusat (serotonin dan asetilkolin), sehingga gejala alergi hilang, tetapi orang itu merasa mengantuk teruk. Walau bagaimanapun, antihistamin generasi ke-2 segera dikembangkan. Mereka lebih biasa digunakan dalam perubatan moden..

Ubat generasi kedua menyekat reseptor pusat tidak sepenuhnya, tetapi secara selektif, sehingga seseorang tetap kuat dan cekap, dan jantungnya berfungsi dalam irama yang sama. Kesan kemasukan datang dengan cepat dan berlangsung sekurang-kurangnya 24 jam. Adalah mustahak bahawa ubat-ubatan anti-alergi baru tidak menimbulkan ketagihan, walaupun setelah menghentikan pengambilannya, kesan terapeutik dapat bertahan lama..

Hari ini, saintis telah mengembangkan kumpulan baru berdasarkan antihistamin generasi ke-2. Ini adalah ubat alahan generasi ke-3. Mereka sedikit berbeza dengan ubat sebelumnya, tetapi pengeluar mengatakan bahawa kesannya datang lebih cepat, tahan lebih lama, dan organ yang bertanggungjawab mengeluarkan bahan dari badan tidak menderita.

Loratadin

Mempunyai analog "Zyrtec" berdasarkan loratadine, yang tidak kurang berkesan dan berkesan. Ia juga tergolong dalam antihistamin generasi ke-2. Perlu diperhatikan bahawa kos ubat ini sangat rendah, jadi sangat popular. Ubat mana yang lebih baik - "Zirtek" atau "Loratadin"? Yang pertama menang dengan kelajuan permulaan kesan penyembuhan. Sekiranya "Zyrtec" melegakan gejala alergi dalam selang waktu 20-60 minit, kemudian mengambil "Loratadin", anda perlu menunggu dari satu hingga tiga jam. Tetapi kesan kedua-dua ubat ini bertahan dalam jangka masa yang sama - 24 jam.

Mengenai keberkesanan dan kesan sampingan, pendapat mengenai ubat-ubatan itu berbeza secara diametrik. Sebilangan pesakit merasakan Loratadin lebih baik, tanpa mengalami kesan sampingan, sementara yang lain mengadu sakit kepala yang teruk dan gejala alergi tidak dapat dihilangkan sepenuhnya. Itulah sebabnya pemilihan ubat tidak boleh dilakukan secara bebas, lebih baik melakukannya bersama dengan doktor yang merawat.

"Erius"

Ubat untuk alahan "Erius" berfungsi melalui bahan yang disebut desloratadine. Dari sudut pandang farmakologi, Erius adalah versi Loratadin yang lebih baik, hanya metabolitnya yang lebih aktif. Anda tidak tahu memilih mana - "Erius" atau "Zyrtec"? Harap maklum bahawa keberkesanan ubat-ubatan ini hampir sama. Pesakit mencatat bahawa, rata-rata, kesan "Erius" muncul dengan lebih cepat, iaitu, setelah mengambil pil, orang itu kembali normal lebih cepat.

Pengilang mengesyorkan menggunakan ubat untuk alahan dengan gejala gatal-gatal dan rinitis. Ia mengurangkan gatal, menghilangkan ruam dari kulit, pesakit berhenti bersin dan rasa tidak selesa pada nasofaring.

"Ksizal"

Ubat "Ksizal" bertindak kerana bahan aktif levocetirizine. Kelebihan ubat ini adalah bahawa ia tidak hanya melegakan gejala alergi, tetapi juga mencegah perkembangannya lebih lanjut..

Namun, ada satu peringatan. Apabila ditanya mana yang lebih baik - "Zirtek" atau "Ksizal", sukar untuk membuat pilihan yang jelas untuk yang terakhir. Ulasan mengesahkan bahawa terdapat kesan penenang semasa mengambil ubat. Ini dibenarkan oleh reaksi individu badan, oleh itu, ketika mengambil ubat untuk pertama kalinya, seseorang mesti mengambil kira kemungkinan mengantuk muncul.

Turun

Sebilangan besar ubat anti-alergi boleh didapati dalam bentuk tablet. Tetapi ada antihistamin dalam bentuk titisan. Syarikat farmaseutikal boleh menawarkan Zyrtec (titisan) atau Fenistil (tetes). Bentuk ini sangat sesuai untuk kanak-kanak yang sukar menelan tablet besar, atau orang yang sukar menelan benda padat kerana alasan psikologi..

Agar dapat membuat pilihan yang tepat, perlu dilakukan analisis perbandingan kedua-dua ubat tersebut dan mengetahui bagaimana Fenistil dan Zyrtec berbeza. Arahan penggunaan untuk kanak-kanak mempunyai beberapa perbezaan, dengan mengetahui mana, akan lebih mudah untuk membuat pilihan.

Ubat "Fenistil" dalam tetes:

  • adalah antihistamin generasi pertama;
  • kesannya lebih ringan daripada "Zirtek";
  • Fenistil boleh digunakan sebagai profilaksis untuk alahan atau melegakan gejala yang telah bermula;
  • apabila diambil, kesan sampingan mungkin berlaku dalam bentuk pening, mual;
  • titisan boleh digunakan dari 1 bulan, tetapi gel juga boleh digunakan untuk bayi baru lahir.

Titisan "Zyrtec":

  • adalah antihistamin generasi kedua;
  • anda boleh menggunakannya setelah anak mencapai usia 6 bulan;
  • "Zyrtec" adalah ubat dengan kesan kuat, oleh itu lebih baik menggunakannya apabila gambaran klinikal gejala telah berkembang sepenuhnya.

Selalunya, pilihan antara tetes dibuat dengan mengambil kira usia bayi: "Fenistil" digunakan untuk merawat alahan pada bayi baru lahir, dan arahan "Zyrtec" untuk penggunaan kanak-kanak hanya disyorkan setelah berusia enam bulan.

Oleh itu, analog ubat untuk alahan mempunyai persamaan tertentu. Walau bagaimanapun, diketahui bahawa pada manusia, satu zat dapat memberikan kesan terapeutik yang sangat baik, sementara yang lain dapat mempunyai sejumlah besar kesan sampingan. Oleh itu, pilihan ubat yang mesti diminum mengikut petunjuk untuk jangka masa yang panjang haruslah berhati-hati dan bijaksana..

Tiada alahan!

buku rujukan perubatan

Cetirizine atau zodak yang lebih baik

Di dunia moden, jumlah zat yang menjengkelkan sistem imun manusia dan membawa kepada reaksi alergi semakin meningkat. Penghidap alergi tahu betapa sukarnya mencari agen anti-alergi yang baik yang tidak mengurangkan perhatian dan tidak mempengaruhi kemahiran motor (ini sangat penting bagi pemandu kenderaan). Ubat alergi generasi pertama, walaupun berkesan, menyebabkan rasa mengantuk dan kelesuan.

Pada masa ini, antihistamin baru telah diperoleh yang tidak mempunyai kesan sedatif dalam dos terapeutik. Mari kita pertimbangkan secara ringkas sifat, persamaan dan perbezaan utama mereka..

Zodak adalah produk Zentiva (Republik Czech). Terdapat dalam beberapa bentuk: tablet, sirap dan titisan. Bahan aktif di dalamnya adalah cetirizine.

Cetirizine yang sama terkandung dalam penyediaan Cetrin syarikat India Dr. Makmal Reddys. Oleh itu, Cetrin India adalah analog Zodak Czech dalam bentuk tablet. Walaupun barisan jenama India juga mempunyai bentuk dos dalam bentuk titisan dan sirap.

Cetirizine adalah antihistamin generasi kedua. Tugasnya adalah untuk mencegah pembentukan hubungan antara histamin dan reseptor H1, yang menyebabkan:

Semua ini disedari dalam bentuk bersin, bengkak, kesesakan hidung, gatal-gatal, hidung berair, iaitu segala sesuatu yang biasanya dikaitkan dengan manifestasi alahan.

10 tab. Tetes (10mg / ml)

Persediaan berdasarkan cetirizine mempunyai:

Sifat penting bahan ini adalah kerana ia menembusi penghalang darah-otak dengan lemah, oleh itu, praktikalnya tidak menyebabkan ubat penenang. Di samping itu, cetirizine mempunyai kesan anti-radang. Telah diperhatikan bahawa kerana sifat bronkodilatornya dan kesan penghambatan terhadap penghijrahan eosinofil, ia memainkan peranan penting dalam mencegah perkembangan asma bronkial..

Dos cetirizine untuk pesaing adalah sama: 10 mg dalam tablet, 10 mg / ml dalam tetes dan 1 mg / ml dalam sirap. Perbezaan kecil di antara mereka terdapat dalam komposisi eksipien, seperti yang anda lihat dengan membaca arahan ubat-ubatan tersebut.

Mana lebih murah?

Jadi, apa yang terbaik untuk membeli alahan di farmasi terdekat anda? Mungkin maklumat mengenai kos purata ubat akan membantu anda memutuskan isu ini. Pakej tablet (30 pcs.) Zodak berharga dari 255 hingga 290 rubel. Harga pakej lawan yang sama lebih kurang 10%.

Pelbagai syarikat farmaseutikal terlibat dalam pengeluaran ubat-ubatan moden. Satu ubat yang sama mungkin mempunyai nama dagang yang berbeza dan penggunaannya berbeza. Artikel hari ini akan membantu anda mengetahui mengenai Cetirizine. Analog ubat ini dalam pelbagai bentuk akan dikemukakan untuk ulasan anda..

Bahan aktif cetirizine, analog antihistamin lain, mempunyai kesan anti-alergi. Ubat ini boleh didapati dalam bentuk tablet, penggantungan dan titisan. Penyediaan cecair lebih sering digunakan untuk pediatrik, tetapi juga boleh digunakan oleh pesakit dewasa. Bahan aktif cetirizine hidroklorida setelah pengambilan mencapai kepekatan maksimum dalam badan dalam satu jam. Tindakannya tahan lama. Dalam 10 jam, dos yang diambil hanya separuh, yang menunjukkan kesan terapi yang panjang.

Persiapan, yang merangkumi komponen seperti cetirizine (analog), mempunyai kesan antiprurit, melegakan edema, menghilangkan hiperemia dan ruam. Penggunaannya disarankan untuk rinitis alergi, konjungtivitis, demam hay, urtikaria, dermatitis dan dermatosis.

Ubat "Cetirizine" dalam bentuk tablet berharga kira-kira 70 rubel. Tetes lebih mahal - 250 rubel. Ubat dengan nama dagang ini dihasilkan oleh syarikat Rusia, Vietnam, Swiss dan lain-lain. Ubat domestik adalah yang paling murah.

Ulasan ubatnya bagus. Kelebihan yang tidak diragukan adalah kekurangan kesan penenang yang diberikan oleh banyak antihistamin lain. Mengambil "Cetirizine", anda tidak boleh melepaskan cara hidup biasa anda: melakukan kerja penting dan memandu kereta. Pesakit juga berpuas hati dengan penggunaan yang mudah. Anda hanya perlu minum pil sekali sehari. Kenyataan ini menggembirakan orang yang sibuk, kerana kebanyakan dari mereka biasanya lupa untuk mengambil bahagian ubat yang seterusnya..

Tablet "Cetirizine", komposisi yang diwakili oleh bahan cetirizine hidroklorida (10 mg), tidak boleh diberikan kepada anak-anak di bawah usia 6 tahun. Tetes sesuai untuk kanak-kanak dari setahun. Penggunaan ubat ini dikontraindikasikan untuk penyakit buah pinggang, semasa mengandung dan menyusui..

Cetrin adalah ubat popular berdasarkan cetirizine hidroklorida. Ia hadir dalam bentuk tablet dan sirap. Kos 20 kapsul adalah 200 rubel, yang memberi alasan untuk memanggil ubat itu mahal. Ubat ini tidak boleh diambil oleh pesakit dengan kekurangan laktase. Tablet ini bertujuan untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari usia 6 tahun. Sirap boleh disapukan dengan dua. Apa-apa jenis ubat "Cetrin" dilarang semasa mengandung dan menyusu.

Pengguna bertanya kepada diri mereka sendiri: "Cetirizine" atau "Cetrin" - mana yang lebih baik? Agak sukar untuk menjawabnya, kerana ubatnya hampir sama. "Tsetrin" adalah ubat yang popular, terbukti dan mahal. Cetirizine adalah produk yang lebih murah. Perbezaan penting antara antihistamin adalah penggunaannya dalam pediatrik. "Cetirizine" dapat digunakan pada anak-anak dari satu tahun, dan "Cetrin" hanya dari dua tahun. Ubat-ubatan selebihnya sama.

Ubat-ubatan "Zirtek" dan "Zodak" tidak kurang diminati. Bagi mereka dan arahan penggunaan ubat "Cetirizine" adalah sama. Dana ini mempunyai petunjuk dan kontraindikasi yang serupa. Kos tablet "Zodak" ialah 160 rubel, dan "Zirtek" berharga 250 rubel.

Ciri khas "Zodak" ialah tablet boleh didapati dalam dos yang lebih rendah (5 mg). Anda boleh memohon penurunan dari 6 bulan. Ubat "Zyrtec" dalam bentuk cecair digunakan untuk kanak-kanak dari satu tahun.

Ubat "Cetirizine" mempunyai kontraindikasi yang tidak sekuat antihistamin generasi pertama. Ubat-ubatan tersebut tidak boleh diambil untuk glaukoma, adenoma prostat, beberapa patologi pundi kencing, penyakit saluran pernafasan bawah. Ubat yang paling popular termasuk: "Suprastin", "Tavegil", "Diphenhydramine", "Diazolin". Tidak seperti tablet Cetirizine, petunjuk penggunaan ubat-ubatan ini adalah kes kecemasan. Banyak dari mereka boleh didapati sebagai penyelesaian untuk suntikan.

Apa yang menyatukan ubat "Cetirizine", analog generasi pertama, adalah bahawa ubat ini mempunyai kesan antihistamin. Kos ubat berbeza. Sebilangan besar pengganti antihistamin ini lebih murah. Kelemahan ubat-ubatan tersebut adalah:

  • keperluan untuk memohon beberapa kali sehari (biasanya tiga kali sehari disyorkan);
  • penolakan paksa untuk melakukan kerja penting dan memandu kenderaan;
  • penenang yang ketara;
  • kemustahilan penggunaan jangka panjang.

"Loratadin" atau "Cetirizine" - mana yang lebih baik? Untuk menjawab soalan ini, perlu dilakukan analisis perbandingan ubat-ubatan..

"Loratadin" - tablet dengan bahan aktif dengan nama yang sama. Kos ubat tersebut berkisar antara 30 hingga 100 rubel dan bergantung kepada pengilangnya. Antihistamin tergolong dalam generasi kedua. Ubat ini bertindak secara analogi dengan tablet Cetirizine. Walau bagaimanapun, alat ini mempunyai perbezaan. Apa ubat yang harus dibeli untuk rawatan alahan: "Loratadin" atau "Cetirizine"?

  • Apa yang terbaik untuk anak kecil? Kanak-kanak di bawah umur 2 tahun tidak diberi ubat apa pun. Selepas 2 tahun, keutamaan dapat diberikan kepada sesiapa sahaja.
  • Dengan reaksi alergi terhadap gigitan serangga, Loratadin dapat mengatasi dengan lebih baik. Sekiranya anda mempelajari dengan teliti risalah tablet Cetirizine, arahannya sama sekali tidak termasuk petunjuk ini.
  • Sekiranya ibu mengandung memerlukan rawatan, maka keutamaan diberikan kepada tablet Loratadin. Penting untuk mengambil ubat seperti yang diarahkan oleh doktor anda.
  • Tidak boleh menggabungkan "Cetirizine" dengan alkohol. Sekiranya anda telah minum alkohol dan tiba-tiba ada keperluan untuk agen anti-alergi, maka lebih baik menggunakan "Loratadin".

Anda sudah tahu bagaimana arahan itu menggambarkan ubat "Cetirizine". Analog popular ubat ini juga telah diketahui oleh anda. Jadi ubat apa yang harus dipilih agar tidak tersalah anggap?

Untuk mencapai hasil positif dalam rawatan reaksi alergi, anda harus berjumpa pakar. Doktor akan memilih ubat yang sesuai untuk anda selepas pemeriksaan. Bergantung pada aduan, keberkesanan ubat yang berbeza akan berbeza-beza:

  • Sekiranya terapi kecemasan diperlukan, edema teruk atau kejutan, produk generasi pertama digunakan. Mereka tidak dapat digunakan untuk waktu yang lama, oleh itu, terapi patologi seperti demam hay atau rhinorrhea tidak dibenarkan dengan cara ini. Sebaik sahaja pesakit merasa lebih baik, mereka cuba mengganti ubat generasi pertama dengan yang lain..
  • Ubat "Zodak" dan "Zyrtec" sering digunakan untuk kanak-kanak. Mereka diresepkan untuk alahan yang disebabkan oleh makanan, vaksinasi. Mereka juga dapat digunakan dalam perawatan kompleks penyakit ENT: otitis media, sinusitis, sinusitis.
  • "Cetirizine" dan "Cetrin" lebih kerap digunakan dalam rawatan pesakit dewasa. Ubat ini menunjukkan hasil yang baik dalam alergi, disertai dengan pembengkakan selaput lendir dan kemerahan..

Ulasan ubat antiallergik sangat berbeza. Ubat semacam itu sesuai untuk seseorang, dan ubat lain untuk yang lain. Jangan bergantung pada pengalaman rakan dan kenalan anda untuk menggunakan ubat yang mereka cadangkan. Ingat bahawa tubuh setiap orang adalah individu.

Antihistamin generasi kedua yang diketuai oleh ubat Cetirizine berjaya. Ubat-ubatan ini diluluskan untuk penggunaan jangka panjang. Sebilangan ubat boleh bertahan selama bertahun-tahun. "Cetirizine" dan analognya mempunyai minimum kontraindikasi. Penyekat reseptor histamin ini jarang menyebabkan kesan sampingan. Ubat boleh diterima dengan baik oleh pesakit, agak murah dan mudah didapati. Sekiranya anda mengalami alahan, anda perlu berjumpa doktor dan mengetahui ubat yang sesuai untuk anda. Berasa baik!

Zodak dan Cetrin tergolong dalam kumpulan antihistamin generasi kedua. Ini bermakna mereka tidak menyebabkan ubat pelali. Kedua-dua ubat tersebut adalah analog dari ubat Zyrtec asal Switzerland. Tindakan mereka bertujuan memerangi manifestasi alahan. Untuk menentukan mana yang lebih baik: Zodak atau Tsetrin, anda perlu membiasakan diri dengan lebih terperinci mengenai komposisi dan kesan terapeutik kedua-dua ubat tersebut..

Zodak adalah produk generik yang dihasilkan di Republik Czech oleh syarikat farmasi Zentiva. Bahan aktif ubat ini adalah cetrizin.

Ubat ini dihasilkan dalam beberapa bentuk:

Zodak diresepkan untuk rawatan penyakit alahan. Ini ditunjukkan untuk digunakan dalam penyakit seperti:

  • rhinitis alahan;
  • gatal-gatal;
  • dermatosis alahan;
  • demam hay.

Kesan terapeutik ubat ini bermula 20 minit selepas pengambilan, kesannya berlangsung selama sehari. Untuk kanak-kanak yang berumur lebih dari satu tahun, ubat ini diberikan dalam bentuk titisan, Zodak dalam tablet dibenarkan diberikan kepada anak-anak yang berumur enam tahun.

Zodak mempunyai kontraindikasi, tidak disyorkan untuk wanita hamil dan menyusui dan kanak-kanak di bawah satu tahun..

Orang yang mengalami kegagalan buah pinggang harus minum ubat ini dengan berhati-hati, memerhatikan reaksi badan mereka.

Secara amnya, ubat ini dapat ditoleransi dengan mudah, kesan sampingan sangat jarang berlaku. Ubat ini tidak menenangkan badan..

Cetrin dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal India. Doktor menetapkan ubat yang baik ini untuk orang dewasa dan kanak-kanak yang telah mencapai usia dua tahun. Ubat ini secara aktif melawan manifestasi alahan. Seperti Zodak, Cetrin diformulasikan berdasarkan Cetrizin. Sebagai ubat generasi baru, ia tidak mempunyai kesan sampingan ubat penenang, yang dinyatakan dalam keadaan mengantuk, dan tidak menekan sistem saraf..

Cetrin boleh didapati dalam dua bentuk: sirap dan tablet. Kanak-kanak berumur lebih dari dua tahun diresepkan ubat dalam bentuk sirap. Seorang kanak-kanak berumur enam tahun boleh diberi tablet Cetrin.

Cetrin melegakan simptom alergi:

Cetrin boleh digunakan secara profilaksis untuk mencegah gejala demam, sebelum bermulanya tempoh berbunga.

Tsetrin mula bertindak setengah jam selepas pentadbiran. Ubat ini diresepkan untuk merawat penyakit berikut:

  • demam hay;
  • konjungtivitis;
  • rhinitis alahan;
  • dermatitis;
  • neurodermatitis;
  • ekzema.

Wanita hamil dan menyusui tidak boleh menggunakan Cetrin.

Kesan sampingan dari pengambilan ubat adalah mungkin, tetapi sangat jarang berlaku. Reaksi badan boleh seperti berikut:

  • pening;
  • mengantuk;
  • takikardia;
  • sakit kepala;
  • mulut kering.

Fenomena seperti itu, sebagai peraturan, berlaku kerana overdosis. Oleh itu, anda harus mematuhi cadangan doktor dengan ketat dan tidak melebihi dos yang ditetapkan..

Kedua-dua ubat tersebut termasuk cetrizin. Ia adalah bahan yang mempunyai kesan antihistamin. Ia terdapat dalam banyak ubat alergi yang serupa. Cetrizin terdapat dalam ubat berikut: Parlazin, Cetrizin, Letizen, Cetirinax dan banyak ubat lain.

Video ini akan memberitahu anda mengenai tablet Cetrin:

Kelebihan cetrizin terletak pada kemampuannya untuk mencegah kesan sampingan yang disebabkan oleh tindakan histamin, iaitu:

  • vasodilatasi;
  • meningkatkan tahap kebolehtelapan saluran darah;
  • rangsangan kepekaan saluran udara;
  • peningkatan eosinofil.

Semua fenomena ini disertai dengan bersin, edema, ruam dan manifestasi alahan lain..

Kedua-dua Cetrin dan Zodak adalah analog ubat asli yang dipatenkan Zyrtec, yang dihasilkan di Switzerland. Untuk memilih ubat Zodek, Cetrin atau Zyrtec, anda perlu membaca arahannya.

Kesan terapeutik, komposisi dan kontraindikasi ubat ini serupa. Oleh itu, tidak ada perbezaan khusus antara ubat-ubatan ini..

Perlu diperhatikan satu fakta penting: Zodak dalam tetes dapat diberikan kepada anak-anak dari satu tahun. Dan Cetrin dalam bentuk sirap hanya ditunjukkan kepada kanak-kanak yang sudah berusia dua tahun. Dalam kes ini, jika anak itu belum berumur dua tahun, lebih baik memberi keutamaan kepada Zodak.

Sebilangan doktor, untuk satu atau lain alasan, tidak akan memberikan ubat India kepada pesakitnya, lebih memilih ubat Eropah. Dalam kes ini, Zodak akan diresepkan untuk memerangi manifestasi alahan..

Tsetrin mempunyai kelebihan berbanding Zodak kerana agak murah. Kosnya rata-rata 10% lebih rendah.

Memandangkan hakikat bahawa tindakan dan komposisi kimia kedua ubat ini adalah sama, lebih baik memberi keutamaan kepada ubat yang lebih murah..

Pengalaman merawat alahan akan membantu anda memilih satu atau ubat lain. Anda boleh membandingkan kedua-dua ubat ini berdasarkan pengalaman anda sendiri. Zodak akan kelihatan lebih berkesan bagi sesetengah orang, Tsetrin kepada yang lain. Ciri badan berperanan penting dalam hal ini..

Walau bagaimanapun, untuk mengetahui lebih lanjut mengenai Zodak atau Cetrin, yang terbaik daripadanya, anda mesti membaca arahan penggunaan dengan teliti. Jangan ubat sendiri. Penting untuk berunding terlebih dahulu dengan doktor anda.

Di dunia moden, jumlah zat yang menjengkelkan sistem imun manusia dan membawa kepada reaksi alergi semakin meningkat. Penghidap alergi tahu betapa sukarnya mencari agen anti-alergi yang baik yang tidak mengurangkan perhatian dan tidak menjejaskan kemahiran motor (ini sangat penting bagi pemandu kenderaan!). Ubat alergi generasi pertama, walaupun berkesan, menyebabkan rasa mengantuk dan kelesuan.

Pada masa ini, antihistamin baru telah diperoleh, misalnya, Zodak atau Cetrin, yang tidak mempunyai kesan sedatif dalam dos terapeutik. Mari kita pertimbangkan secara ringkas sifat, persamaan dan perbezaan utama mereka..

Zodak adalah produk Zentiva (Republik Czech). Terdapat dalam beberapa bentuk: tablet, sirap dan titisan. Bahan aktif dalam Zodak adalah cetirizine.

Cetirizine yang sama terkandung dalam penyediaan Cetrin syarikat India Dr. Makmal Reddys. Oleh itu, Cetrin adalah analog tablet Zodac. Di samping itu, barisan jenama Cetrin juga merangkumi bentuk dos dalam bentuk titisan dan sirap..

Cetirizine adalah antihistamin generasi kedua. Tugasnya adalah untuk mencegah pembentukan hubungan antara histamin dan reseptor H1, yang menyebabkan:

  • pelebaran saluran darah,
  • meningkatkan kebolehtelapan mereka,
  • rangsangan saraf deria di saluran udara,
  • kemasukan eosinofil.

Semua ini disedari dalam bentuk bersin, bengkak, kesesakan hidung, gatal-gatal, hidung berair, iaitu segala sesuatu yang biasanya dikaitkan dengan manifestasi alahan.

Cetirizine adalah turunan piperazine. Membandingkan Cetrin dan Zodak dengan ubat anti alergi generasi pertama, kelebihan berikut harus diperhatikan. Persediaan berdasarkan cetirizine mempunyai:

  • kekhususan tinggi untuk reseptor histamin H1,
  • selektiviti tindakan yang tinggi (tidak mempengaruhi reseptor serotonergik, dopaminergik dan alpha-adrenergik),
  • kecekapan tinggi dan toleransi yang baik.

Sifat penting bahan ini adalah kerana ia menembusi penghalang darah-otak dengan lemah, oleh itu, praktikalnya tidak menyebabkan ubat penenang. Di samping itu, cetirizine mempunyai kesan anti-radang. Telah diperhatikan bahawa kerana sifat bronkodilatornya dan kesan penghambatan terhadap penghijrahan eosinofil, ia memainkan peranan penting dalam mencegah perkembangan asma bronkial..

Kepekatan cetirizine dalam sediaan Zodak dan Cetrin adalah sama: 10 mg dalam tablet, 10 mg / ml dalam tetes dan 1 mg / ml dalam sirap. Perbezaan kecil di antara mereka terdapat dalam komposisi eksipien, seperti yang anda lihat dengan membaca arahan ubat-ubatan tersebut.

Tempoh kehamilan dan penyusuan, kepekaan individu terhadap cetirizine, hydroxyzine atau komponen ubat lain, kegagalan buah pinggang yang teruk.
berumur sehingga 6 tahun, intoleransi galaktosa, sindrom malapsorpsi galaktosa-glukosa dan / atau kekurangan laktase.berumur sehingga 6 tahunberumur sehingga 2 tahunberumur sehingga 6 bulan (dengan berhati-hati hingga satu tahun)

Oleh itu, apa yang boleh dibeli Zodak atau Tsetrin terbaik untuk alahan di farmasi terdekat anda? Mungkin maklumat mengenai kos purata ubat akan membantu anda memutuskan isu ini. Pakej tablet (30 pcs.) Zodak berharga dari 255 hingga 290 rubel. Harga pakej Tsetrin yang sama lebih kurang 10%.

Antihistamin generasi baru: senarai dan semak semula

Bagaimana untuk melayani pembaca dengan baik dengan artikel mengenai antihistamin? Langkah pertama adalah untuk menyatakan bahawa alahan adalah penyakit mengerikan yang menurunkan orang berjuta-juta orang, dan dalam tiga puluh tahun akan mempengaruhi seluruh penduduk. Kemudian - untuk melaporkan bahawa di sini dan hanya di sini anda boleh membaca mengenai ubat-ubatan berkesan generasi terkini. Tetapi kita mesti mengakui segera: sebenarnya, semuanya jauh lebih rumit, dan generasi terakhir tidak yang terakhir. Di bawah ini kita akan cuba menceritakan semua yang boleh dicantumkan ke dalam artikel jurnal kecil mengenai antihistamin..

Adalah mungkin untuk menakutkan wabak alergi, tetapi sukar. Terdapat banyak penyakit alahan, tidak mudah untuk mengumpul dan menghitungnya. Ambil debunga, sebagai contoh, salah satu alergen yang paling biasa. Kajian antarabangsa mengenai asma dan alahan pada kanak-kanak, yang melibatkan hampir dua juta orang dari 105 negara, mendapati bahawa 22% remaja di seluruh dunia alah kepada debunga. Angka ini berbeza bergantung pada wilayah: di Afrika adalah 29.5%, di Oceania - 39.8%, di Eropah Utara - 12.3%. Tetapi data saintis ini tidak diterima dalam ujian, tetapi dengan bantuan soal selidik. Kebolehpercayaan mereka bergantung kepada sama ada peserta kajian salah atau tidak. Dan ini berlaku - sebagai contoh, kajian mengenai alergi penisilin menunjukkan bahawa penyakit ini hanya dijumpai pada 22% pesakit yang mengadu mengenainya..

Alahan makanan juga sukar. Hasil penyelidikan berbeza bergantung pada kaedah apa yang digunakan para saintis. Piawaian emas dalam mendiagnosis alahan makanan adalah ujian cabaran makanan yang dikendalikan oleh plasebo secara double-blind - semasa prosedur ini, pesakit memakan alergen yang disyaki di bawah pengawasan doktor. Dalam bahasa Inggeris, nama kaedah ini sering disingkat menjadi "db-p-c-eh-si" yang lucu - DBPCFC. Pada tahun 2013, Akademi Alergologi dan Imunologi Klinikal Eropah melancarkan kajian meta kajian alergi makanan. Dia menunjukkan bahawa saintis jarang melakukan DBPCFC, dan bergantung terutamanya pada ujian kulit dan ujian IgE, walaupun kaedah ini sangat membesar-besarkan kejadian penyakit ini. Sekiranya anda yakin dengan apa yang dikatakan oleh peserta kajian, prevalensi alahan makanan di Eropah adalah 5.9%. Tetapi sampel makanan menunjukkan 0.9% - itu lebih kurang enam setengah kali lebih sedikit.

Walau bagaimana pun, mereka yang sudah mengalami alahan tidak begitu mementingkan statistik - mereka perlu dirawat dengan sesuatu. Ia sangat diinginkan agar tidak merasa mengantuk dan "kesan sampingan" yang lain. Semua orang tahu bahawa anda perlu minum antihistamin untuk alahan, tetapi tidak semua orang tahu bahawa mereka juga merawat ulser, narkolepsi, dan pada masa akan datang mereka akan melawan Alzheimer, Parkinson, skizofrenia dan epilepsi. Untuk memahami bagaimana ubat-ubatan dari kelas yang sama merawat segala-galanya dan di mana alergi, mari kita mulakan sejak awal - dengan histamin. Bahan yang harus kita lawan - apa yang dilakukannya?

Lebih mudah untuk mengatakan apa yang tidak histamin. Ia mengembang saluran darah ("menyempitkan") dan meningkatkan kebolehtelapannya, meningkatkan rembesan jus gastrik, menyebabkan pengecutan otot licin (termasuk bronkus) dan kudis. Ia juga berfungsi sebagai neurotransmitter di otak: mengatur tidur dan bangun, mengurangkan aktiviti kejang, mempengaruhi pengambilan makanan dan air, dan ikut serta dalam pengaturan suhu tubuh dan dalam proses pembelajaran. Dan, tentu saja, mengawal tindak balas imun: rhinitis alergi, bersin dan intoleransi kucing - hanya dia, histamin.

Bagaimana satu bahan berjaya melakukan begitu banyak fungsi yang berbeza? Faktanya ialah terdapat empat jenis reseptor histamin di dalam badan, ia terletak di organ dan tisu yang berlainan. Di otak, otot licin, saluran darah dan beberapa tisu lain terdapat reseptor jenis pertama, H1. Pada mukosa gastrik, otot licin, tisu jantung, tisu tulang rawan, dan lain-lain, terdapat reseptor jenis kedua, H2. H3 hidup terutamanya di sistem saraf pusat, seperti ganglia basal dan hippocampus, dan boleh didapati dalam jumlah kecil dalam sistem kardiovaskular dan pencernaan. H4 dilokalisasikan dalam tisu usus, sumsum tulang, leukosit, timus, limpa, dll..

Kesan histamin pada tubuh bergantung pada reseptor yang diikatnya, jadi ubat yang berbeza diperlukan untuk tugas yang berbeza. Antihistamin dibahagikan kepada penyekat H1-, H2-, H3-, H4. Sekiranya anda mendengar ungkapan "antihistamin generasi terbaru (atau baru)," kita bercakap mengenai penyekat H1 yang digunakan untuk merawat alahan. Penyekat H2 tidak terbahagi kepada beberapa generasi, penyekat H3 baru mula memasuki pasaran, dan masih jauh sebelum antihistamin H4 pertama memasuki rak. Ia adalah penyekat H1 (juga disebut "antagonis" atau "agonis terbalik" - bergantung pada jenisnya) yang merawat alahan.

Wikipedia Rusia membincangkan empat generasi penyekat H1, tetapi ini tidak benar: sebenarnya, hanya ada dua daripadanya. Kewujudan "ubat generasi ketiga yang lebih baru" adalah mitos, tetapi syarikat farmasi kadang-kadang menggunakan istilah itu untuk tujuan pengiklanan, dan laman web alergi dengan senang hati menulis mengenai topik ini dan menyesatkan pembaca. Mari lihat bagaimana penyekat H1 dibahagikan kepada beberapa generasi..

Ubat alergi pertama dengan mudah melintasi penghalang darah-otak (BBB) ​​dan menyebabkan rasa mengantuk. Ingat ketika kita bercakap mengenai histamin yang mengatur tidur dan bangun tidur? Ia merangsang aktiviti otak dan bertanggungjawab untuk terjaga - tidak menghairankan, menekan reseptor dalam sistem saraf pusat menghasilkan kesan sedatif. Sebagai tambahan, antihistamin generasi pertama (misalnya, chloropyramine, yang kita kenal sebagai Suprastin, dan clemastine, yang kita kenal sebagai Tavegil) merosakkan ingatan dan tumpuan, dan mengganggu pembelajaran dan produktiviti. Di samping itu, mereka mesti diminum beberapa kali sehari, dan meminumnya pada waktu malam tidak membantu mengelakkan "kesan sampingan" - secara amnya, generasi pertama ubat-ubatan lebih merupakan "kejahatan yang diperlukan" daripada "selamat melahirkan." Jaringan Eropah Alergi dan Asma Global malah mengesyorkan melarang penjualan ubat-ubatan ini secara bebas setelah menyelesaikan kajian risiko 2010.

Seiring waktu, para saintis mengembangkan bahan yang "bergerak" dari darah ke otak dalam jumlah yang lebih kecil atau sama sekali tidak dapat melakukannya - mereka disebut "ubat generasi kedua". Di sini mereka:

  • acrivastine
  • cetirizine
  • azelastine
  • olopatadin
  • loratadine
  • ketotifen
  • rupatadine
  • mizolastine
  • ebastine
  • bilastine
  • bepotastin
  • terfenadine
  • hifenadine
  • levocabastine
  • astemizol

Ubat generasi kedua tidak menyebabkan rasa mengantuk dalam dos standard (dan ada juga yang meningkat dengan ketara), sedangkan pil itu cukup untuk seharian. Tetapi sebilangannya buruk bagi hati. Bagi astemizole dan terfenadine, kesan ini sangat ketara sehingga mereka ditarik dari pasaran di banyak negara..

Beberapa tahun kemudian, saintis memperoleh turunan (metabolit dan stereoisomer) ubat generasi kedua, yang menurut pengeluarnya lebih berkesan, tidak menyebabkan rasa mengantuk dan tidak membahayakan jantung. Ubat-ubatan ini adalah:

  • levocetirizine (nama dagang "Ksizal", "Glenzet", "Suprastinex", "Tsesera", "Elset", "Zodak Express")
  • desloratadine ("Desal", "Loratek", "Lordestin", "Erius", "Neoclaritin")
  • fexofenadine ("Allegra", "Telfast", "Fexofast", "Feksadin", "Fexofen")

Ada yang menyebut bahan ini "ubat generasi ketiga." Para penyelidik mula berdebat dengan hangat mengenai generasi mana mereka berasal dan apa sebenarnya. Untuk mengakhiri perbahasan, pada awal tahun 2000-an, Persatuan Alergi dan Imunologi British memulakan Kumpulan Konsensus mengenai Antihistamin Generasi Baru. 17 pakar dari United Kingdom, Itali, Kanada, AS dan Jepun telah mengenal pasti kriteria yang mesti dipenuhi oleh ubat generasi ketiga:

  1. kekurangan kardiotoksisiti;
  2. kekurangan interaksi dengan ubat lain;
  3. tiada kesan pada sistem saraf pusat.

Para pakar menganalisis data kajian klinikal yang diterbitkan dan sampai pada kesimpulan bahawa tidak ada ubat yang ada yang dapat disebut "ubat generasi ketiga". Walau bagaimanapun, dalam beberapa karya ilmiah, levocetirizine, desloratadine, fexofenadine dan norastemizole masih secara tidak rasmi disebut demikian. Mari kita lihat jenis ubat apa, kesan sampingan apa yang mereka ada, siapa yang boleh mengambilnya, dan siapa yang tidak digalakkan. Semuanya dipelajari secara perbandingan, jadi kami telah mengumpulkan data dalam bentuk jadual - lebih mudah untuk memahami bagaimana ubat serupa, dan bagaimana ia berbeza:

Dozi ro vkaMula bertindak melaluiTitik akhir maksimum dalam plasma darah mencapaiTempoh tindakanKesan sampingan biasa *Siapa yang tidak bolehSiapa yang boleh, tetapi berhati-hati
levocetirizine - isomer cetirizine5 mg1 jam0.9 jamsekurang-kurangnya 24 jamMengantuk, sakit kepala, pening, mulut kering, keletihan, kelemahan, nasofaringitis, faringitis, sakit perut, mual, demamIbu hamil, menyusui, kanak-kanak di bawah 6 bulan (kedua-dua titisan dan tablet), kanak-kanak di bawah 6 tahun (tablet, titisan sudah mungkin berlaku), orang yang mempunyai kepekaan terhadap levocetirizine, cetirizine, hydroxyzine atau komponen lain dari ubat, kegagalan buah pinggang peringkat akhir dan mereka, yang sedang menjalani hemodialisisPesakit tua dengan epilepsi, mereka yang mempunyai penyakit buah pinggang atau mereka yang terdedah kepada sawan, atau mereka yang mengalami kecederaan tulang belakang atau prostat harus berjumpa doktor; tidak digalakkan menggabungkan ubat dengan alkohol dan depresan lain
desloratadine - metabolit loratadine5 mg2 jam1-3 jamsekurang-kurangnya 24 jamSakit kepala, mulut kering, keletihan, senak, mengantuk, pening, sakit otot, senggugutIbu hamil, menyusui, kanak-kanak di bawah 6 bulan (kedua-dua sirap dan tablet), kanak-kanak di bawah 12 tahun (tablet, sirap sudah mungkin berlaku), orang yang mempunyai kepekaan terhadap desloratadine, loratadine atau komponen lain dari ubatOrang yang menghidap penyakit buah pinggang harus berjumpa doktor
fexofenadine - metabolit terfenadine120/180 mg2 jam2.6 jam24 jamSakit kepala, pening, mengantuk, cirit-birit, mual, sakit otot, batukIbu mengandung, menyusui, kanak-kanak di bawah 12 tahun, orang yang mempunyai hipersensitiviti terhadap salah satu komponen ubatOrang tua, orang yang menderita penyakit kardiovaskular (termasuk yang pada masa lalu), serta mereka yang mengalami gangguan fungsi hati atau buah pinggang, anda harus berjumpa doktor

Untuk meringkaskan data ini secara ringkas: tidak ada ubat keajaiban yang ideal, masing-masing mempunyai kelebihan, kekurangan dan ciri tersendiri. Ubat bertindak paling cepat adalah levocetirizine, tetapi juga menghasilkan kesan sedatif terkuat. MedlinePlus, perkhidmatan Perpustakaan Perubatan Nasional AS yang dikutip oleh FDA, memberi amaran kepada pengguna agar tidak tergesa-gesa memandu ketika mengambil levocetirizine, pertama-tama mengetahui cara ia berfungsi untuk anda. Fexofenadine dianggap paling "kuat": ubat ini secara praktikal tidak menyebabkan rasa mengantuk, oleh itu disyorkan untuk juruterbang dan mereka yang memerlukan kewaspadaan dan kelajuan reaksi. Tetapi fexofenadine mempunyai dos tertinggi - 120 atau 180 mg, sementara 5 mg cukup untuk ubat lain. Dan di samping itu, ia tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah usia 12 tahun: keberkesanan dan keselamatan bagi mereka belum diuji dalam ujian klinikal. Levocetirizine atau desloratadine mungkin sesuai untuk penghidap alergi terkecil (diambil dalam bentuk sirap atau titisan dalam tempoh enam bulan selepas kelahiran), tetapi tidak ada ubat yang disyorkan untuk ibu hamil dan menyusui.

Sejauh mana metabolit dan isomer ubat generasi kedua lebih baik daripada "ibu bapa" mereka? Ia sukar untuk dinyatakan. Terdapat beberapa ujian klinikal perbandingan pada manusia, dan ujian yang ada berdasarkan pada sampel kecil dan kadang-kadang saling bertentangan. Terfenadine dihentikan kerana fakta bahawa ia mempunyai kesan yang sangat buruk pada jantung. Derivatifnya - fexofenadine - praktikalnya tidak mempunyai kekurangan ini. Tetapi perbezaan selanjutnya bermula. Satu kajian mendakwa bahawa ubat baru itu menekan reaksi alergi lebih baik daripada pendahulunya - percubaan klinikal ini ditaja oleh pembangun fexofenadine, Hoechst Marion Roussel. Kajian lain membandingkan keberkesanan beberapa ubat generasi kedua: cetirizine, ebastine, epinastine, fexofenadine, terfenadine dan loratadine. Ternyata fexofenadine lebih lemah daripada pendahulunya, dan cetirizine melawan alergi yang terbaik. Kajian ini dibiayai oleh pemaju cetirizine UCB Pharma.

Kajian yang membandingkan keberkesanan levocetirizine dan cetirizine menunjukkan bahawa ubat tersebut sama-sama berkesan atau menunjukkan sedikit kelebihan zat "induk". Tetapi harus diingat bahawa levocetirizine mencapai hasil yang sama dengan separuh dos. Tetapi dari segi kesannya pada sistem saraf pusat, ubat baru itu, nampaknya, tidak dapat mengatasi pendahulunya. Para saintis menganalisis kesan penenang dari dua bahan tersebut dan menyimpulkan bahawa pesakit yang mengantuk dengan cetirizine tidak mungkin bertindak balas secara berbeza terhadap isomernya (dalam kajian ini, sampelnya juga kecil).

Desloratadine, fexofenadine dan levocetirizine tidak boleh disebut "Antihistamin 3.0" - mereka lebih sesuai "2+". Namun, penyakit ini memberi kesan buruk kepada jantung berbanding ubat generasi kedua sebelumnya dan tidak menekan sistem saraf pusat sama seperti ubat pertama. Walaupun peserta dalam ujian klinikal diberi desloratadine dan levocetirizine pada dos empat kali lebih tinggi daripada biasa, tidak ada yang mengalami kesan sampingan yang sangat teruk sehingga mereka menghentikan rawatan. Anda tidak boleh mengulangi eksperimen ini sendiri: jika anda memutuskan untuk menghubungkan kehidupan anda dengan antihistamin generasi terakhir - kedua, lebih baik berjumpa doktor. Maklumat yang paling dipercayai mengenai ubat-ubatan boleh didapati dalam arahan rasmi dan Daftar Perubatan Negeri..

* Perhatian! Tidak semua kesan sampingan disenaraikan dalam jadual! Sebelum menggunakan mana-mana ubat, baca arahan atau berjumpa doktor (atau lebih baik, kedua-duanya).